Po roce 1945 jsme nepřišli pouze o Podkarpatskou Rus, ale i o část Slovenska

Pod nátlakem Sovětského svazu byla 9. června 1945 podepsána dohoda mezi Československem a právě SSSR o připojení Podkarpatské Rusi a části Slovenska kolem města Čop k SSSR. Slovensko tak přišlo o 250 kilometrů čtverečních svého území.

Město Čop se rozkládá v jihozápadním cípu Zakarpatské oblasti na Ukrajině. Leží při hranicích s Maďarskem a Slovenskem v úzkém pásu mezi řekami Tisa a Latorice, zhruba 25 km od Užhorodu. Jeho historie je úzce spjatá s rozvojem železniční sítě. Trať z Koroleva u Chustu s odbočkami do Mukačeva a Čopu byla vybudována v letech 1871–1873. Čop se díky tomu stal z venkovského městečka dopravním uzlem pro celou monarchii. Po jejím rozpadu ale připadl Čop ke Slovensku, československá armáda jej obsadila 29 .dubna 1919. O měsíc později zahájila ofenzívu maďarská armáda a na východním Slovensku postoupila až k hranici s Polskem. Maďarská vláda byla následně po ultimátu nucena své vojáky stáhnout. Čop byl opět obsazen naší armádou a stal se součástí Slovenska.

Tak tomu bylo až do první vídeňské arbitráže 2. listopadu 1938, kterou Československo ztratilo jižní Slovensko a jihozápad Podkarpatské Rusi ve prospěch Maďarska. Zpět už se pak nikdy nevrátilo. I přesto, že ještě v březnu 1945 Molotov ujišťoval, že po odstoupení Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu bude zachována východní hranice Slovenska, obsadil město Čop spolu s celým pruhem území podél hranice až k Polsku.

Henry Ford motorizoval svět, významně ale podporoval Hitlera a NSDAP

Slovensko tehdy přišlo o 250 km2 svého území v okresech Královský Chlumec a VeléKapušany. Kromě města Čop se jednalo ještě o obce Ašvaň, Batva, Galoč, Komárovce, Malé Slemence, Palaď, Palov, Rátovce, Surty, Šalamúnová a Téglás. Jako kompenzaci dostalo Československo v roce 1946 od Sovětského svazu obec Lekárovce. Ty byly do roku 1945 součástí Podkarpatské Rusi jako výběžek této země do území Slovenska.

Dnes v Čopu žije necelých 9 tisíc obyvatel, z nichž zhruba 40 % tvoří Ukrajinci a Rusíni, dalších 40 % Maďaři, zbytek pak Rusové, Bělorusové, Slováci, Židé a Romové.

Zdroj: RYCHLÍK, Jan; RYCHLÍKOVÁ, Magdaléna. Podkarpatská Rus v dějinách Československa 1918-1946. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 2016.

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama