20℃
Dnes je 22. září , svátek má Darina

Točila se tu Arabela i Anděl Páně. Gotický klenot Posázaví otevřen

Další fotky

I když se většina našich památek uložila k zimnímu spánku, pořád existují takové, které lze navštívit i mimo turistickou sezónu. Jednou z nich je gotický hrad nad řekou Sázavou Český Šternberk. A proč se vypravit zrovna na ten? Kromě svého architektonického půvabu a nevšedních prohlídek můžete nahlédnout do komnat, ve kterých se procházela princezna Arabela nebo postavy z filmu Anděl Páně.

Reklama

Hrad i zámek

Majestátní gotický hrad nelze přehlédnout už z dálky, svým zasazením do skalnatého levého břehu řeky Sázavy pyšně shlíží na stejnojmenný městys. Přestože prošel řadou přestaveb a dostaveb, které daly především interiérům zámecké vzezření, jeho hradní – raně gotická podoba je stále patrná nejen z exteriéru.

5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

Z historie

Hrad založil již kolem roku 1241 Zdeslav z Divišova a pojmenoval ho podle rodového erbu – zlaté osmicípé hvězdy. Protože bylo dobovým zvykem poněmčovat názvy, stavba získala jméno Šternberk (z německého Stern jako hvězda a Berg jako hora) a zakladatel přijal nový přídomek ze Šternberka. Pozoruhodností a výjimečností je, že „hvězdu na hoře“ dodnes vlastní tentýž rod. Nyní se jedná už o 20. generaci potomků zakladatele.

Děsivé kroky, otvírající se dveře a tajné chodby. Víte, kde je nejstrašidelnější hrad v Česku?

V roce 1467 byl hrad dobyt a poté opraven ve stylu pozdní gotiky. Došlo k vylepšení zejména obranného systému a vybudování jižní předsunuté bašty s břitem, tzv. Hladomorny, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve druhé polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel. Od této doby kamenné zdi gotického stavby skrývají zámecké interiéry. Poslední zásadní úpravou prošel hrad v roce 1751, kdy byl dostavěn dolní zámek při ohradní zdi, kde se dnes nachází pokladna pro návštěvy památky.

Tajemství hradu Orlík. Co tady hledali za druhé světové němečtí vojáci?

Český Šternberk ve filmu

Hrad Český Šternberk je známý tím, že se na něm v roce 1979 natáčel slavný pohádkový seriál Arabela z dílny Václava Vorlíčka a Miloše Macourka. Štáb pro filmový zámek využil jak hradní nádvoří, respektive nádvoříčko dolního zámku, tak zámecké interiéry. Snad nejvíce si v oblíbené pohádce „zahrál“ Rytířský sál představující trůnní sál krále Hyacinta (Vlastimil Brodský), ve kterém se setkával se zlým čarodějem Rumburakem (Jiří Lábus). Filmaři využili i další místnosti, které jsou v případě, že seriál dobře znáte, snadno rozpoznatelné.

„Arabela“ Jana Nagyová dnes slaví 60. narozeniny. Co o představitelce nejslavnější princezny nevíte?

Dalším známým filmem, jenž se na Českém Šternberku natáčel, je veselá pohádka Jiřího Stracha podle scénáře Lucie Konášové Anděl Páně (2005). Filmaři tentokrát využili interiéry, které jsou návštěvníkům hradu nepřístupné. Během prohlídky lze ale nahlédnout do hradní chodby, která se v oblíbené pohádce objevuje hned několikrát.

Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

Kudy na hrad

Jak už bylo řečeno, i když je hrad do konce března pro veřejnost uzavřen, probíhají na něm mimosezónní občasné prohlídky, nebo si můžete prohlídku objednat. Na oficiálním webu památky se nachází všechny potřebné kontakty a informace o aktuálních akcích.

Na hrad se můžete vypravit jakkoliv, teď v zimním období je zřejmě nejschůdnější doprava autem nebo vlakem. Parkoviště se nachází přímo pod hradem, poblíž informačního centra v budově úřadu městyse. Pokud se rozhodnete cestovat vlakem, doporučujeme vystoupit ve stanici Český Šternberk zastávka, která leží ani ne 500 metrů od hradu.

FOTO: Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk - Cesky_Sternberk_aerialHrad Český Šternberk - OLYMPUS DIGITAL CAMERAHrad Český Šternberk - Cesky_Sternberk_noc_8838Hrad Český Šternberk - Castle_-_Český_ŠternberkHrad Český Šternberk - Cesky_sternberk_bateriova_vez_od_jv
Další fotky
Hrad Český Šternberk - Cesky_sternberk_interier_rytirskeho_salu_1Hrad Český Šternberk - arabela-nataceniHrad Český Šternberk - CeskySternberk2

Na výlet na Český Šternberk

Jestliže se nám podařilo zlákat vás k zimnímu výletu, vězte, že nebudete litovat. Hrad patří mezi ta místa, která okouzlí a rádi se na ně vracíte. A pokud máte rádi procházky, okolí hradu k tomu přímo vybízí. Ať už k prohlídce jižní předsunuté bašty v jeho blízkosti, tak k pěší turistice posázavskými lesy. Bude-li se vám chtít na hrad vypravit již tuto sobotu 12. ledna, není třeba se předem objednávat. Ve 12 hodin se koná mimořádná prohlídka, ke které se můžete připojit i bez rezervace.

Zdroj: www.hradceskysternberk.cz

Před 56 minutami
Udělat změnu v životě nemusí být sice pro někoho složité, další však zažívá samá selhání....
Před 1 hodinou
Někteří na ni nedají dopustit, jiní se jí snaží vyhnout obloukem. Její příběhy mohou být...
Včera, 17:30
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Včera, 17:30
Není to tak dávno, kdy se lidé v tomto prostoru poprvé seznámili s novými slovy....
Včera, 16:44
Policisté řešili případ zloděje fajnšmekra, který si z obchodu odnesl konzervy tuňáka za 4000 korun....
Včera, 16:00
Psal se totiž revoluční rok 1848, zvaný také Jaro národů, čímž se mínily národy „utlačované“...
Včera, 14:00
Už jste se někdy nechali svést k tomu, že jste reagovali bezmyšlenkovitě, příliš rychle jste...
Včera, 08:00
Zakladatel žánru sci-fi a utopista, britský spisovatel Herbert George Wells (21. 9. 1866 - 13....
20.9.2019
Chlap bídná - Nádoba hříšná. Pod tímto názvem se "skrývá" asi tři hodiny zábavy, kdy...
20.9.2019
Válečná bilance Ericha Alfreda „Bubiho“ Hartmanna je opravdu impozantní. Za druhé světové války absolvoval 1404...
20.9.2019
Sklizeň všeho možného, co jsme na zahrádkách celé jaro a léto pěstovali, pomalu končí. Spousta...
Reklama