Počet pracujících uprchlíků každým měsícem roste

24.11.2022
Simona Knotková

V České republice si od začátku ruské invaze do konce října našlo práci téměř 160 000 ukrajinských občanů s dočasnou ochranou. Část z nich se už vrátila domů, aktuálně tak v Česku pracuje více než 98 000 ukrajinských uprchlíků, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v tiskové zprávě. Zatímco zaměstnaných uprchlíků podle resortu dlouhodobě přibývá, počty příjemců humanitární dávky původem z Ukrajiny stabilně klesají. Stejně je tomu i v případě solidárních příspěvků, které kompenzují náklady domácností na ubytování uprchlíků.

Počet pracujících uprchlíků z Ukrajiny se měsíc od měsíce zvyšuje. Zatímco v červnu jich bylo kolem 68 000, v září 89 000 a ke konci října přes 98 000. Pracují jako montážní dělníci nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě, dopravě a jako obsluha strojů, uvádí ministerstvo.

Pracovníci z Ukrajiny nacházejí uplatnění nejvíce ve Středočeském a Plzeňském kraji, kde podle resortu pracuje 16 684, respektive 14 347 Ukrajinců s dočasnou ochranou. Třetí nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků pracuje v Praze.

„Z držitelů dočasné ochrany, kteří našli práci, tvoří ženy dlouhodobě asi tři čtvrtiny,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ukrajinky oproti letním měsícům nyní pracují čím dál častěji ve službách.

Zaměstnavatelé mají o cizince zájem, a to převážně u dlouhodobě neobsazených a méně kvalifikovaných pracovních míst. „Je dobrou zprávou, že náš trh práce dokázal najít uplatnění pro tak velké množství lidí, kteří díky tomu již nepotřebují pomoc státu, a naopak do systému přispívají,“ uvedl Jurečka.

Počet ukrajinských držitelů dočasné ochrany, kteří jsou závislí na pomoci státu, podle MPSV stabilně klesá. Zatímco v srpnu bylo na humanitární dávce závislých 173 000 lidí, nyní je to o 80 000 méně. Velká část příjemců humanitární dávky jsou navíc děti, dodalo ministerstvo.

Ukrajinci si také stále častěji nacházejí jiné ubytování než v českých domácnostech. Výdaje na příspěvek pro solidární domácnost klesly za stejné období zhruba o 12 procent na 19 400.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte