„Končí deštivé vlhké dny a dochází k oteplení, což je pro jejich aktivitu optimální kombinace. Klíšťata se zdržují nejvíce ve vyšší trávě a nesečených plochách, u vodních toků, v křovinách na okrajích lesů, ale v posledních desítkách let pozorujeme migraci i do parků, příměstských zahrad a vyšších poloh nad 700 i více metrů nad mořem,“ uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Dodala, že často se mezi lidmi traduje, že klíšťata na své hostitele skáčou z výšky. Kotrbová uvedla, že to není pravda. „Klíšťata se zdržují v polohách, z nichž mají blízko ke svým hostitelům. To znamená k myším a hlodavcům a dalším teplokrevným zvířatům, jako jsou psi a domácí zvířata. Ve vyšším vývojovém stadiu můžou být jejich hostiteli i srnčí, ptáci a podobně,“ uvedla.
Důležité je pro pohyb v přírodě i vhodné oblečení. Klíšťata se dokážou dobře přichytit především na srst. „Proto jako jedno z preventivních opatření doporučujeme lidem, aby se do přírody správně oblékli a nebrali si na sebe tkaniny s dlouhým vlasem, na kterých se klíště snáze uchytí než na hladkou látku,“ řekla Kotrbová.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí než encefalitida. Ale borelióza může způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky.
Zdroj: ČTK