Pochod Za malínským křenem absolvovalo 550 lidí!

11.10.2022
Vítězslav Hospes

Kutná Hora, klubovna TJ TURISTA u sportovní haly BIOS, 8.října 2022, 6 hodin. Svítá. Přítmím se trousí postavy, klubovna se rozsvítí, otevírají se okenice. Organizátoři začínají svoji celodenní směnu. Startuje již 41. (!) ročník turistického pochodu Za malínským křenem.

Vynášejí se stoly a židle, staví se přístřešek, zavěšují se velké tabule s popisy tras pochodu, otevírá se bufet, staví se gril, vyvěšují se panely sponzorů. Je 7.00.

Objevují se první účastníci, ti, kteří si vybrali delší trasy 40 – 60 km. Po osmé hodině se prostranství před klubovnou zaplňuje turisty všech generací. Nejvíc jich je ve věku mezi 45 a 65 roky. zkušenější si před prvními kroky dávají dršťkovou polévku, dámy zase přemýšlí nad výběrem z dvaceti druhů zákusků. V řeznictví pana Žohy je již připraveno pět beden klobás speciálně vyrobených pro pochod. Hromadu pravého malínského křenu předem vykopal pan Dupal na své křenovce v Malíně. Do 10.00 je odstartováno (pěší, cykloturisté i běžci jejichž počet každým rokem stoupá) – celkem550 lidí!

Na prezentaci začíná „písmomalířská hodinka“. Tři dámy ručně krasopisně vpisují jména z přihlášek do připravených diplomů. Hoši od grilu se tuží.| Počasí je příjemné, teplo, mírně zataženo, předpověď odpoledního deště naštěstí nevyšla. Bezvětří, stromy nádherně zbarvené podzimem. Značené cesty v okolí Kutné Hory (udržované dlouhodobě členy místního turistického odboru Klubu českých turistů) jsou plné „pochodníků“. Mnozí, kteří zvolili kratší trasu, využívají možnosti posedět, občerstvit se a kochat se okolní přírodou.

Unavené tělo zasluhuje odpočinek i posílení.

V cíli dostanou diplom nejen dvounozí, ale i jejich čtyřnozí kamarádi. Sběratelé navíc originální razítko do „vandrbuchu“. Grilované klobásy s křenem jsou připraveny pro všechny (ogrilovat jich více než pět set je úctyhodný výkon). Prostory prezentace, bufet, gril i cukrárna jedou naplno.

V cíli organizátorky sklízejí ovace od těch, kterým se na pochodu opravdu líbilo (a nebylo jich málo). Před setměním poslední telefonát: “Když přijdu do cíle v půl sedmé, dostanu ještě teplou klobásu?“ Dorazil a měl ji připravenou…

Organizátoři mají vše sklizené kolem 19. hodiny a dostávají výslužku. Nezbytné klobásy a trochu křenu. Vše ostatní zmizelo spolu s účastníky. Závěr: Obligátní poděkování všem čtrnácti kolegům od hlavní organizátorky pochodu Jany Liberské (které jsem i já za podklady velice vděčný), poslední „ahoj a zase za rok“….


Témata:

Nepřehlédněte