Pocta Divokému západu, který navždy zůstane v našich srdcích

Další fotky

Kde končí klišé a začíná umělecké dílo? Otázka, na kterou svými příběhy odpověděl Jack Warner Schaefer (19. 11. 1907 – 24. 1. 1991). V obou svých nejslavnějších knihách, „Jezdci z neznáma“ i v „Muži se srdcem kovboje“ se udržel přesně na hranici mezi nimi.

I když už jen podle data narození je zřejmé, že Divoký západ nikdy na vlastní kůži zažít nemohl, ve svých knížkách ho popisuje, jako by tam opravdu žil. Přitom se narodil v Clevelandu v Ohiu v rodině amerického advokáta německého původu. Vzdělání získal na Oberlin College, kterou dokončil roku 1929 a v letech 1929 – 1930 studoval na Columbijské univerzitě v New Yorku, kterou však pro neshody týkající se tématu jeho závěrečné práce nedokončil. Poté pracoval nejprve jako reportér pro „The United Press“ v New Havenu v Connecticutu a téměř dvacet let se potom živil novinařinou jako redaktor v mnoha redakcích časopisů na východě USA.

Před asi 100 lety se narodil nejstatečnější ze Sedmi statečných. V žilách mu kolovala i romská krev a duši tížilo nejedno tajemství

Svého prvního literárního úspěchu se dočkal až krátce po čtyřicítce, když mu roku 1949 vyšla jeho prvotina a zároveň i jeho nejslavnější dílo, novela „Shane“ (česky též jako „Jezdec z neznáma“, 1988). Zachovává v ní sice klasické schéma westernového příběhu, který však svým pojetí činí opravdovější a uvěřitelnější. Poutavé je už jen to, že vypravěčem je desetiletý chlapec, syn rančera, který jako zemědělského nádeníka zaměstná muže jménem Shane, pistolník, který už nechce být pistolníkem. Dojde však k sledu událostí, které ho donutí vzít opět do ruky zbraň… Shane si zároveň uvědomí, že to je jeho osud, před kterým nedokáže utéct, ať dělá, co dělá.

Gregory Peck hrál v té krásné době, která byla idolům příznivá. V době, kdy na filmovém plátně byli Muži a Ženy

Podobná osudovost je cítit i z druhé Shaeferovy knihy, která mu v roce 1963 vyšla jako jeho 13. v pořadí. I ona nese v originále jméno hlavního hrdiny, tj. v tomto případě „Monte Walsh“, u nás je známá jako „Muž se srdcem kovboje“ (1970). V osobě hlavního hrdiny, stárnoucího kovboje, postupně odchází i Divoký západ jako takový, jistě a neodvratně.

Představujeme vám 5 nejlepších filmů šedesátých let. Souhlasíte?

V té době už Jack Shaefer žil v lokalitě bližší svým hrdinům, v roce 1955 prodal svůj dům v Connecticutu a přestěhoval se i se svou druhou manželkou Louise do Santa Fe v Novém Mexiku. Oblibu u čtenářů si udržel nejen pečlivou faktografickou přípravou, ale především propracovanou psychologií. Za své dílo obdržel také několik významných ocenění. V roce 1975 získal cenu od sdružení „Asociace westernové literatury“ a roku 1985 byl román Shane prohlášen organizací „The Western Writers of America“ za nejlepší westernový román všech dob. Řada jeho děl byla také zfilmována.

FOTO: Jack Shaefer

Jack Shaefer - Plakát k filmu Monte Walsh (2003) v hlavní úloze Tom Selleck – wikipediaJack Shaefer - Filmový plakát k americkému filmu Monte Walsh (1970), v hlavní roli Lee Marvin – wikipediaJack Shaefer - Filmový plakát k americkému filmu Shane (1953), v hlavní roli Lee Marvin – wikipediaJack Shaefer - Alan Ladd, představitel hlavní role ve filmu Shane, v roce 1953 – wikipediaJack Shaefer - Alan Ladd ve filmu Shane – wikimedia.commons
Další fotky
Jack Shaefer - Shane (Alan Ladd) a Marian Starrett (Jean Arthur) ve filmu Shane (1953) – wikipediaJack Shaefer - Za scénou, při natáčení filmu Shane (1953) – wikipediaJack Shaefer - Obálka prvního vydání westernu Shane od Jacka Schaefera (1949) – wikipediaJack Shaefer - horse-3258001 koboj pixabay Ronald Plett z Pixabay

V češtině u nás vyšly ještě dvě Shaferovy knihy, sbírka tří novel „První krev“ (1993, První krev, Rota zbabělců a Keanův pozemek) a sbírka kratších povídek „Širé pastviny“ (1996). Shaeferova romantika našla svůj „další život“ ve westernové baladě „Byl to Shane“, kterou, ač by to nikdo neřekl, složil Jiří Brabec, otextoval Pavel Vrba a v roce 1970 nazpíval „český Johnny Cash“ Ladislav Vodička. A pro svou nesmírnou popularitu si vysloužila i vznik parodie „Byl to Šulc“ o statečném zedníkovi. Příběh Monte Walshe reflektuje píseň „Muž se srdcem kovboje“ od Pavla Wožniaka (2014).

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama