25℃
Dnes je 26. duben , svátek má Oto

Pod dozorem Honzy Tuny: Advokát zdarma

Víte, že na obranu svých práv můžete možná právě vy nebo někdo z vašich blízkých získat advokáta, který vás nebude stát ani korunu? Tisíce lidí v naší zemi jsou bohužel okradeny nejrůznějšími šmejdy a podvodnými společnostmi, jsou z nich tahány peníze, dostávají neoprávněná vyúčtování třeba za služby a bydlení, musejí přeplácet nehorázné sumy za úvěry, dostávají se do těžkých životních situací. A potřebují se bránit u soudu. Jenže na právníka nemají a vše projedou. Mnohdy zbytečně.

Reklama

Většina, a já ještě do natáčení svého pořadu A DOST! na Stream.cz také, totiž netuší, že spousta lidí má v takových situacích nárok na přidělení advokáta zdarma. A ten je může zachránit. Je to obdoba obecně známých právníků ex offo v trestních případech.

Tohle je jeden z modelových příběhů, na kterém je dobře vidět, jak postupovat a jak to může dopadnout. Invalidní důchodce Vladimír žije se svou nemocnou sestrou v městském bytě. Důchod má 7000 korun. Před několika lety jemu a všem sousedům přišel obrovský nedoplatek za vodu. Jen pan Vladimír, přestože platil zálohy, měl doplatit přes 17 tisíc korun. V domě je pouze jeden společný vodoměr. Sousedé zaplatili. Pan Vladimír na to ale neměl. Obrátil se proto na jednu z mnoha neziskových organizací, které lidem v nouzi právně pomáhají. Ta se začala jeho případem zabývat a pomohla mu sepsat žádost na soud o přidělení advokáta zdarma. A s jeho pomocí pan Vladimír soud vyhrál. A nic platit nemusí. Ani za vodu, kterou nespotřebovali, ani za advokáta, kterého by si nikdy nemohl dovolit. Jde totiž o desetitisíce korun. Kdyby tak postupovali i ostatní sousedé a předčasně se nevzdali, s největší pravděpodobností by ani oni obrovské peníze platit nemuseli. Tím, že zaplatili, ale nedoplatek uznali a teď už se u soudu bohužel bránit nemohou.

A nejde jen o neoprávněná vyúčtování. Ale například o nehorázné přeplácení spotřebitelských úvěrů, které lidi s nízkými příjmy dostává do dluhových pastí, mnozí přijdou o vše a někteří si pak bohužel i sáhnou na život. Přitom by měli šanci. Další příběh ukazuje, jak některé společnosti, já jim nemohu říkat jinak než šmejdské, přistupují k lidem, kteří se neumějí bránit, když jsou na to sami. A jak, když mají advokáta. S důchodkyní, která za 20 let spotřebitelské úvěry ve výši 170 tisíc korun přeplatila o dalších 170 tisíc, se jedna z nejznámějších úvěrových firem nechtěla vůbec bavit. Jakmile jí soud přidělil advokáta zdarma, najednou firma sama projevila zájem o nalezení řešení.

Lidí, kteří mají právo získat advokáta, za něhož nemusí platit, je spousta. Studenti, matky či otcové samoživitelé, senioři, invalidé, nemocní a další. Není stanoven žádný měsíční příjem, který nesmíte překročit. Soudce zkoumá případ od případu. Nejprve je potřeba sepsat žádost a tu na soud poslat. Pokud nevíte jak, pomůže vám jakákoliv nezisková či příspěvková organizace, která se zaměřuje na pomoc lidem v nouzi. A soud pak rozhodne, jestli na advokáta zdarma nárok máte, či nikoliv.

Pokud se tedy ocitnete v těžkých životních situacích, s nimiž si nevíte rady, určitě to nevzdávejte. Máte šanci se z nich i bez peněz a majetku dostat. Tak vám držím pěsti. Nejlépe abyste se do podobných situací vůbec nedostali, a pokud ano, ať vše dobře dopadne.

Pražské Řepy povede čtvrté období Jitka Synková z ODS

Před 39 minutami
Vlaďka je pohledná mladá žena, miluje lyže a moře a svoji velkou rodinu. Pracuje jako...
Před 2 hodinami
Ano, půvab té ženy bere dech, doslova. Není to klasická filmová hvězda, která přezářila oblohu...
Před 2 hodinami
Hrad Houska by měl být cílem pouze pro zdatné výletníky. Pokud nemáte auto, které můžete...
Včera, 18:30
Strom jako symbol života a plynutí času… Květinová výstava Flora Olomouc zve ve dnech 25....
Včera, 17:30
Komunikace je v rodině velký oříšek. Některé rodiny to zvládají lépe, jiné hůř. Každá rodina...
Včera, 16:27
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Včera, 16:00
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Včera, 14:00
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Včera, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Včera, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Reklama