Podpora manželství stejnopohlavních párů u české veřejnosti roste

Podpora manželství pro všechny, tedy včetně stejnopohlavních párů, u české veřejnosti roste, loni byla většina lidí pro. Názor zjišťovalo několik reprezentativních průzkumů veřejného mínění. Provedeny byly v letech 2015 až 2018 agenturami PEW, MEDIAN a CVVM, sociolog Daniel Prokop je zprůměroval.

Dohromady bylo osloveno 3241 respondentů z celé republiky. Zatímco do roku 2008 byla většina lidí proti, v letech 2015 až 2018 převažuje názor pro – průměr je 61 % (21 % určitě pro, 40 % spíše pro). Regionálně se podpora tolik neliší – v Čechách je jen o něco vyšší než na Moravě. Při součtu odpovědí určitě a spíše ano je největší podpora – 69 % – v Karlovarském kraji, s 68 % následuje Ústecký a s 66 % Liberecký kraj.

Střední Čechy čtvrté, Praha pátá

Středočeský kraj je s 64 % na čtvrtém místě, o páté místo se dělí Praha s Plzeňským krajem (62 %). Nejnižší podpora – 53 % – je v Moravskoslezském kraji. To, že Praha nevede, je podle Prokopovy hypotézey dáno tím, že v hlavním městě hodně eskalují názory na obě strany. „Podpora je nicméně po celé republice poměrně rovnoměrná,“ dodal.

Skoro tři čtvrtiny Čechů podporují manželství i pro stejnopohlavní páry. A co adopci?

Politici jsou podle jeho slov často konzervativnější než veřejnost, neboť se stále o přijetí novely zákona dohadují, někteří jsou vyhraněně proti. Z průzkumu vyplývá, že nejmenší podporu má manželství pro všechny u mužů nad 45 let (45 %), největší naopak u žen do 44 let věku (74 %), podle vzdělání se podpora příliš neliší.

LGBT+ komunita je většinově pro

A co si myslí přímo LGBT+ komunita? „Až 96 % dotazovaných příslušníků a příslušnic LGBT+ komunity souhlasí s tím, že zpřístupnění manželství i párům stejného pohlaví by pomohlo, aby se LGBT+ lidem v Česku žilo lépe. Z předloženého seznamu třinácti opatření získala právě tato možnost největší podporu – vyšší než například zpřístupnění adopcí párům stejného pohlaví (93 %), možnost vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase podobně jako v případě uzavření manželství (89 %), nebo realizace různých osvětových a výukových programů,“ uvedla Marína Urbániková z Kanceláře Veřejné ochránkyně práv.

Důležité jsou obsah i forma

Urbániková je vedoucí úseku on-line dotazníkového průzkumu mezi LGBT+ osobami, který na podzim 2018 na vzorku 1977 respondentů a respondentek realizoval spolek Prague Pride ve spolupráci s Kanceláří veřejné ochránkyně práv ČR a spolkem Queer Geography.

FOTO: Průzkumy k podpoře manželství pro všechny

Průzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora manzelstviPrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle krajePrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle rodinneho statusuPrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle veku a vzdelaniPrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle veku
Další fotky
Průzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora manzelstvi – vyvoj v case

Adéla Horáková z Iniciativy Jsme fér! dodala, že důležité je, aby byl parlamentem přijat návrh na uzákonění manželství, nikoli alternativní návrh, který by vše nechal v půli cesty – tedy posílil svazek, ale ponechal registrované partnerství. „Důležité jsou jak obsah, tak forma,“ řekla.

Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Včera, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Včera, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Včera, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Reklama