-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Podpora manželství stejnopohlavních párů u české veřejnosti roste

Podpora manželství pro všechny, tedy včetně stejnopohlavních párů, u české veřejnosti roste, loni byla většina lidí pro. Názor zjišťovalo několik reprezentativních průzkumů veřejného mínění. Provedeny byly v letech 2015 až 2018 agenturami PEW, MEDIAN a CVVM, sociolog Daniel Prokop je zprůměroval.

Reklama

Dohromady bylo osloveno 3241 respondentů z celé republiky. Zatímco do roku 2008 byla většina lidí proti, v letech 2015 až 2018 převažuje názor pro – průměr je 61 % (21 % určitě pro, 40 % spíše pro). Regionálně se podpora tolik neliší – v Čechách je jen o něco vyšší než na Moravě. Při součtu odpovědí určitě a spíše ano je největší podpora – 69 % – v Karlovarském kraji, s 68 % následuje Ústecký a s 66 % Liberecký kraj.

Střední Čechy čtvrté, Praha pátá

Středočeský kraj je s 64 % na čtvrtém místě, o páté místo se dělí Praha s Plzeňským krajem (62 %). Nejnižší podpora – 53 % – je v Moravskoslezském kraji. To, že Praha nevede, je podle Prokopovy hypotézey dáno tím, že v hlavním městě hodně eskalují názory na obě strany. „Podpora je nicméně po celé republice poměrně rovnoměrná,“ dodal.

Skoro tři čtvrtiny Čechů podporují manželství i pro stejnopohlavní páry. A co adopci?

Politici jsou podle jeho slov často konzervativnější než veřejnost, neboť se stále o přijetí novely zákona dohadují, někteří jsou vyhraněně proti. Z průzkumu vyplývá, že nejmenší podporu má manželství pro všechny u mužů nad 45 let (45 %), největší naopak u žen do 44 let věku (74 %), podle vzdělání se podpora příliš neliší.

LGBT+ komunita je většinově pro

A co si myslí přímo LGBT+ komunita? „Až 96 % dotazovaných příslušníků a příslušnic LGBT+ komunity souhlasí s tím, že zpřístupnění manželství i párům stejného pohlaví by pomohlo, aby se LGBT+ lidem v Česku žilo lépe. Z předloženého seznamu třinácti opatření získala právě tato možnost největší podporu – vyšší než například zpřístupnění adopcí párům stejného pohlaví (93 %), možnost vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase podobně jako v případě uzavření manželství (89 %), nebo realizace různých osvětových a výukových programů,“ uvedla Marína Urbániková z Kanceláře Veřejné ochránkyně práv.

Důležité jsou obsah i forma

Urbániková je vedoucí úseku on-line dotazníkového průzkumu mezi LGBT+ osobami, který na podzim 2018 na vzorku 1977 respondentů a respondentek realizoval spolek Prague Pride ve spolupráci s Kanceláří veřejné ochránkyně práv ČR a spolkem Queer Geography.

FOTO: Průzkumy k podpoře manželství pro všechny

Průzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora manzelstviPrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle krajePrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle rodinneho statusuPrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle veku a vzdelaniPrůzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora dle veku
Další fotky
Průzkumy k podpoře manželství pro všechny - Podpora manzelstvi – vyvoj v case

Adéla Horáková z Iniciativy Jsme fér! dodala, že důležité je, aby byl parlamentem přijat návrh na uzákonění manželství, nikoli alternativní návrh, který by vše nechal v půli cesty – tedy posílil svazek, ale ponechal registrované partnerství. „Důležité jsou jak obsah, tak forma,“ řekla.

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama