Podprsenku nosíme už přes 100 let. Vynalezena byla úplnou náhodou kvůli „nehodě“

Další fotky

Inspirativní kousek dámského prádla vynalezla v roce 1910 dívka jménem Mary Phelbs Jacob, později známá jako podnikatelka a vydavatelka Caresse Crosby (1891-1970). Když šila první podprsenku na světě, ani netušila, jaký módní převrat tím způsobí…

Devatenáctiletá Mary Phelbs Jacob, přezdívaná Polly (aby se odlišila od matky se stejným křestním jménem), v roce 1910 v New Yorku zažívala plesovou sezonu jako tzv. debutantka, dívka uváděná poprvé do společnosti. Bylo to náročné. Polly se zúčastňovala až tří bálů každou noc, spát chodívala ve čtyři ráno a vstávala kolem poledne, kdy si nechávala přinést do pokoje oběd.

Naprosté zhroucení

Když se jednou večer chystala na další debutantský bál, jako obvykle s pomocí své osobní služebné Marie si oblékala korzet zpevněný kosticemi a potažený pevnou látkou. Jenže korzet tentokrát nevydržel tlak Pollyina poprsí a došlo k nehodě. Korzet se v podstatě zhroutil a ztratil tvar. Výsledek byl tristní, nahoře byla Polly najednou téměř plochá. Přitom měla v plánu obléci si dlouhé šaty s hlubokým výstřihem, které by ještě více zdůraznily krásu její postavy. Nyní však nebylo co zdůrazňovat. Polly ovšem zcela pochopitelně nechtěla za žádnou cenu přijít o obdivné pohledy mladých mužů změřených právě do středu jejího výstřihu.

Odešla z práce a živí se jako fetish modelka, výsledkem je sexy kalendář pro psí hospic

Okamžité vnuknutí a rázné rozhodnutí

Naštěstí Polly neztratila hlavu! Nehoda s korzetem ji nijak nerozhodila, naopak ji osvítil spásný nápad. Svlékla se z poničeného„brnění“ a poslala Marii pro dva kapesníky, nějakou růžovou stuhu, jehlu, nit a špendlíky. Z kapesníků potom ušila košíčky první podprsenky na světě.

Na plese Polly vzbudila pozornost nejen mužů, ale i ostatních dívek, které ji pak obklopily a chtěly vědět, jak je možné, že se může tak nepředstavitelně volně pohybovat. Když jim příští den ukázala svůj výrobek, okamžitě ho všechny chtěly. A když o něj požádala dokonce i úplně cizí žena a nabídla za něj jeden dolar (tj. dnes cca 600 Kč), Polly si uvědomila, že se z výroby a prodeje podprsenek může stát úplně nové a velmi prosperující obchodní odvětví.

Stop povadlým ňadrům. Vyberte si konečně správnou podprsenku! Jak na to?

Žádost o patent

O čtyři roky později Polly podala žádost o patent na vynález podprsenky a patentový úřad jí ho ještě ve stejném roce udělil. V žádosti napsala, že její podprsenka se dobře přizpůsobí všem ženám s prsy různých velikostí, mohou ji používat při cvičení a uplatní se dobře třeba při hraní tenisu. Je lehká, měkká, pohodlná na nošení a přirozeně odděluje prsa na rozdíl od korzetu, který je těžký, tuhý, nepohodlný a stísňující s následným efektem jednolitého poprsí (monobosom efekt), tj. že prsy jsou staženy do podoby jednoho kompaktního tvaru bez rozdělující mezery („žlábku“) mezi nimi.

FOTO: Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla

Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Podprsenka od Poly JakobVynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Žádost o patent na podprsenku .Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Polly JakobVynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Svatba Polly s Harry Crosbym r. 1922Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Dobová reklama 3
Další fotky
Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Dobová reklama 1Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Dobová reklama 2Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Dobová reklama 4Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Dobová reklama 5Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Dobová reklama 6Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Korzety nosívali i mužiVynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Šněrování do korzetu jako mučeníVynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Z historie módy 1Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Z historie módy 2Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Nejlepší podprsenka je žádná podprsenka (1947)Vynález podprsenky změnil svět spodního prádla - Podprsenka dnes

Po letech…

Od roku 1922 Polly bydlela s manželem v Paříži na jednom z ostrovů na řece Seině a chodila se pravidelně koupat do řeky. Když odcházela z domova, měla na sobě plavky a přes ně červený koupací plášť. Po koupání cestou domů šla jen v plavkách, pod nimiž se rýsoval štědře obdarovaný hrudník. Během chůze ji provázelo hvízdání, pokřikování a gesta poblíž pracujících dělníků. Později napsala, že tyto procházky jejím prsům prospívaly a že ji těšila pozornost, kterou vzbuzovala. V současné době by si to už neužila. Mezi projevy tzv. sexuálního harašení (obtěžování) se počítá i neskrývavý pohled muže na ženská ňadra, často vylepšená právě podprsenkou. Ty ženy, kterým takové pohledy nevadí, ale a naopak je těší, za ně mohou děkovat právě odvážné Polly Jakob.

Včera, 17:09
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Včera, 13:00
Dnes vynecháme tajemnou planinu Nazca s podivnými obrazy zvířat. Ani nemusíme obíhat Stonenhenge v zástupu...
28.3.2020
Země bývalého Sovětského svazu jsou tajemnými místy doslova posety. Některé záhadné úkazu jsou vysvětleny zvýšenou...
28.3.2020
Velikonoce jsou snad nejstarším svátkem vůbec a z náboženského hlediska jsou dokonce významnější než Vánoce, protože...
27.3.2020
Sklepení hradu bývá velmi často ideálním a bezpečným úkrytem před přírodním i válečným běsněním. I...
hojek chomutov
27.3.2020
Předčasné ukončení smluv se všemi hráči nad 22 let je reakcí klubu na pandemii koronaviru....
27.3.2020
Pobíral sociální dávky, přestože měl příjmy z natáčení. Za podvod odešel herec Zdeněk Godla s...
autorské čtení na youtube
27.3.2020
Čtenáři a autoři knih se ode dneška mohou setkat na youtube, kde každý den jeden...
27.3.2020
Případy ze života na Sedlčansku. Odcizený historický motocykl Jawa, vykradený automat u myčky aut, střet...
27.3.2020
Vynikala přirozeným nadáním i půvabem a tanec milovala od útlého dětství. Od divadla nedokázalo Františku...
Reklama