• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Podvodníci mají nový trik. Vydávají se za exekutory

  15.8.2022
  Redakce

  Exekutorská komora ČR varovala před podvodníky, kteří se vydávají za exekutory. Přes SMS lákají lidi na falešný web napodobující stránky komory, aby získali peníze i osobní údaje. Komora to oznámila v tiskové zprávě. Poškozeným exekutoři radí, aby informovali policii. Exekutorská komora ČR se už v dané věci obrátila na odpovědné orgány, uvedla mluvčí komory Eva Rajlichová.

  „Lidé dostanou SMS zprávy informující o smyšlené exekuci s tím, že si můžou dluh vyhledat na podvodné stránce ekcr.org/search,“ popsala podvod mluvčí. Na zmíněném falešném webu, který napodobuje vzhled oficiálních stránek komory, se po zadání osobních údajů objeví informace o smyšleném dluhu a smyšlené exekuci. Aplikace následně odkáže na možnost uhradit dluh. „Jde o podvodnou stránku zjevně vytvořenou za účelem vylákání finančních prostředků z důvěřivých návštěvníků,“ doplnila Rajlichová.

  Skutečný web Exekutorské komory ČR používá českou doménu „.cz“, takže jeho adresa je „www.ekcr.cz“. „Exekutorská komora ČR upozorňuje, že stránka ekcr.org/search nepatří Exekutorské komoře ani žádnému ze soudních exekutorů,“ uvedla Rajlichová. Pokud tedy někomu přijde zmíněná podvodná zpráva, neměl by v žádném případě otevírat odkaz na falešný web a zadávat na něm své údaje, nebo dokonce provádět platby.

  Podvodníci zneužili podobně jméno Exekutorské komory ČR už v minulosti. Například v roce 2019 komora opakovaně varovala před vlnami podvodných výhrůžek smyšlenými exekucemi, které se zaštiťovaly jmény skutečných exekutorů. Podvodníci se tehdy na své oběti obraceli přes SMS, e-maily i telefonáty.

  Časté jsou v posledních letech také podvodné výzvy k investicím do kryptoměn, které se zaštiťují jmény známých firem či osobností. V pondělí upozornila v tiskové zprávě na takový případ společnost Tiscali Media. „Podvodný text, šířený prostřednictvím e-mailu a facebookové kampaně, vypadá jako zpráva z webových stránek Tiscali.cz. Provozovatel webu, společnost Tiscali Media, nemá se zadavateli této podvodné reklamy nic společného,“ oznámila firma. Podvodníci podle ní zkopírovali obsah a vzhled stránky Tiscali.cz a používají ho na různých doménách.

  Zdroj: ČTK, sk  Nepřehlédněte