• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Podvodník nalákal ženy na večeři. Obral je o statisíce

  13.9.2023
  Simona Knotková

  Dohromady zhruba o 200 000 korun přišly dvě ženy ze Zábřehu na Šumpersku, které neznámý pachatel oslovil pod záminkou soutěže o večeři.

  Oslovil je přes mobilní aplikaci a přes profil známé, obě ženy mu následně poslaly podle pokynů veškeré údaje k platební kartě. Podle policistů jde o další způsob internetové kriminality, jakým se pachatelé snaží získat informace k vstupu do bankovních účtů svých obětí. Oba případy vyšetřuje policie.

  První poškozenou oslovila neznámá žena v neděli přes mobilní aplikaci. „Sdělila jí, že po zaslání e-mailu a svého telefonního čísla se může zúčastnit soutěže o večeři. Starší žena v tom neviděla žádnou záludnost a údaje odeslala. Netrvalo dlouho a přišla jí informace o výhře 20 000 korun. Neznámému pachateli, v domnění, že jí budou peníze zaslány na bankovní účet, poskytla veškeré přihlašovací údaje k platební kartě,“ uvedla mluvčí policie Miluše Zajícová. Po autorizaci zjistila, že jí bylo z účtu v několika odchozích platbách odčerpáno celkově 37 500 korun.

  Druhá žena ze Zábřehu přišla téměř o 164 000 korun, i v tomto případě byl scénář podobný. Ženu v pondělí oslovil pachatel prostřednictvím profilu její známé, rovněž pod záminkou soutěže o večeři. Poté, co do ní byla údajně zařazena, pachateli poslala potřebné informace ze své platební karty a podle pokynů se přihlásila do internetového bankovnictví a potvrdila odchozí platby. „Po chvíli se jí to zdálo divné a neznámému pachateli napsala, že chce odeslané peníze ihned vrátit zpátky na účet nebo půjde na policii oznámit, co se stalo. Pak s pachatelem ukončila komunikaci a zjistila, že se nemůže přihlásit do internetového bankovnictví, na svůj e-mail a taky facebook. Zavolala tedy do banky a zjistila, že přišla skoro o 164 000 korun,“ dodala mluvčí.

  Policie v této souvislosti znovu apeluje na obezřetnost. Nárůst kyberkriminality sledují policisté již delší dobu. Loni v kraji zaznamenali 1053 případů, což je z celkové trestné činnosti 11,6 procenta. Předchozí rok tento podíl činil 8,6 procenta a v roce 2020 to bylo 6,9 procenta, uvádějí statistiky. Nejčastěji jde o podvody a neoprávněné přístupy a poškozování záznamu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte