• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Podzimní údržba domu. Od střechy až po sklep

  17.10.2020
  Jiřina Pouzarová

  Začátek podzimu je nejvhodnější dobou pro přípravu domu na zimu a projít vše od střechy až po sklep. Budete-li řešit následky mrazivého počasí až na jaře, může se vám stát, že se vám vše násobně prodraží. Ani vy, kteří bydlíte v bytě, byste neměli přípravu na zimu podcenit.

  Střecha a komín

  Celou střechu zkontrolujte vizuálně, opravte včas uvolněné tašky a pozornost věnuje hřebenáčům, nároží i úžlabí střechy. Právě v těchto místech dochází k zatékání kvůli netěsnostem. Údržbu komína přenechte kominíkovi, běžné čištění kamen byste však měli zvládnout sami. Dejte se do něj před pozváním kominíka, který vaši práci může zkontrolovat.

  Okapy

  Všechny okapy vyčistěte a případně opravte. Pokud naleznete netěsnosti mezi jednotlivými díly, zacelte je montážním lepidlem. To vám ostatně poslouží i v případě malých dírek v okapech. Nejdříve okolí díry očistěte železným kartáčem a pak na díru naneste „housenku“ z montážního lepidla. Po chvíli lepidlo trochu uhlaďte prstem a nechte vše v klidu zaschnout. Pro tyto práce si vyberte den, kdy nebude pršet.

  Sklep nemusí být jen skladiště harampádí. Měl by být funkční částí vašeho domu

  Okna

  Zkontrolujte izolaci u všech oken, praskliny zacelte montážním lepidlem nebo silikonem, nejlepší budou čiré, bezbarvé varianty. Možná bude třeba také vyměnit těsnění v samotných oknech. Máte-li klimatizaci, je potřeba ji vyčistit a zabránit tvorbě bakterií, které se mohou ukrývat uvnitř. To platí dvojnásob v případě, že budete v chladných měsících používat klimatizace jako topení. Zapomenout nesmíte ani na stínicí techniku. Markýzy před zazimováním umyjte, lamely venkovních žaluzií nebo rolet očistěte houbou a pak je vytřete do sucha. Nepoužívejte k tomu příliš vody.

  U plastových oken je podzim nejlepším časem pro seřízení přítlaků křídla k rámu. V tomto období jsou totiž nejmenší rozdíly teplot mezi interiérem a exteriérem.

  Poškožené stěny, dno nebo zakrývací plachta bazénu. Jak na jejich opravu

  Kamna

  Přestože byste se měli při čištění topných zařízení řídit podle návodu odborníků, máme tu pro vás pár „babských rad“, které můžete při práci vyzkoušet.

  Pokud máte, třeba na chalupě, starší kamna, vyndejte roury a odstraňte z nich saze. Tuto práci provádějte samozřejmě venku a obnažené otvory v kamnech hned přikryjte potravinářskou fólií. Očistěte i sopouch, kde vede konec roury do komínu. Tály, tedy litinové pláty v kamnech, očistěte v době, kdy kamna dobře hoří. Dobrý trik je očistit je omastkem, který pak necháte vpít. Jsou-li pláty rezavé, polijte je octem a po nějaké době vydrhněte ocelovým kartáčem. Rám kolem kamen vyčistěte mokrým hadrem se solí. Máte-li kotel na tuhá paliva, opatřete si také dostatek paliva na zimu. Dřevo je potřeba také správně uskladnit, aby polínka nenavlhla a nezačala plesnivět.

  I ty nejjednodušší způsoby zachycování dešťové vody jsou prospěšné pro zahradu. Ani kapka vody nazmar  Nepřehlédněte