18℃
Dnes je 23. květen , svátek má Vladimír

Podzimní víkend na otočku. Zajeďte do Budapešti, kde se zastavil čas

Další fotky

Malebné maďarské město Budapešť léčí, chutná a překvapí vás, jak zde může čas plynout pomalu. O samotném městě a jeho historii najdete na internetu a v průvodcích velké množství informací. Proto pro vás máme aktuální tipy a rady, které nemusí být snadno k dohledání a mohly by se hodit.

Reklama

Tipy a rady, které vám pomohou při plánování cesty:

  • K vycestování budete potřebovat platný občanský průkaz nebo pas.
  • V Maďarsku se platí maďarskými forinty (HUF), na některých místech berou eura a kartu. 1 HUF = zhruba 12,50 Kč. Pokud budete platit eury, můžete se setkat s různými přepočty, které nemusí být vždy výhodné.
  • Při plánování víkendu zjistěte, jak mají na vybraných místech otevřeno. Trhy Central Market Hall jsou například v sobotu jen do 15 hodin a v neděli jsou zavřené.

OBRAZEM: Rakouská jezera místo moře. Inspirujte se, kam můžete vyjet

  • Myslete na to, že vzdálenosti mezi vybranými místy mohou být dlouhé. Spočítejte předběžně, kolik vám přesuny zaberou času, abyste později nelitovali.
  • Celodenní jízdenka na MHD stojí v přepočtu necelých 140 Kč. Můžete ji zaplatit hotově nebo kartou v automatech například na stanicích metra. Platí i na cestování lodí, pro městské linky D11 a D12.

Konec dovolenkové sezóny? Omyl! Známe 5 důvodů, proč je cestování na podzim nejlepší

Cesta do města

Z České republiky můžete zvolit hned několik možností, od vlastní dopravy autem přes vlak nebo autobus až po letadlo. Z Prahy trvá cesta po zemi 6 až 7 hodin a zaplatíte za ni od 299 Kč, letadlem pak 1,5 hodiny a cena závisí na termínu a letecké společnosti. Ubytování najdete na internetu snadno, protože je na každém rohu. Vyberou si zastánci luxusních hotelů i sdílených pokojů a skromných míst k přespání.

Exotická dovolená za přívětivou cenu? Vyražte na Kanárské ostrovy!

Léčivé lázně a výborné jídlo

V Budapešti najdete mnoho termálních lázní. K těm největším a nejznámějším patří lázně Szechenyi a Gellért, k menším pak například Rudas. V některých lázních platí pro některé dny vstup pouze pro muže nebo ženy. Zjistěte si tedy předem kromě otevírací doby a ceny vstupného také to, jestli vás tam pustí. Do vybraných bazénů jsou povinné koupací čepice, také se budou hodit pantofle nebo žabky a ručník, případně župan. Pokud je nechcete nosit v batohu, vše se dá za poplatek půjčit přímo v lázních.

Česká jídla mohou být zdravá. Jak udělat svíčkovou, po které nepřiberete?

Na internetu můžete zakoupit tzv. skip-the-line vstupenku, díky které nebudete muset čekat ve frontě. Cena bývá většinou stejná nebo i levnější. Lázně Gellért například otevírají už v 6 hodin ráno, kdy budete mít na koupání úžasný klid a rychlovstupenku vůbec nebudete potřebovat. Ta navíc platí až od 9 hodin. Po deváté hodině se lázně (především ty známější a obzvlášť o víkendu) začnou plnit návštěvníky.

Jídlo přesolené, nebo moc pálivé? Víme, jak zachránit nejčastější přešlapy v kuchyni

Po vykoupání v horké a léčivé vodě a užití si nejrůznějších wellness procedur vám pravděpodobně pořádně vyhládne. V Budapešti najdete snad všechny kuchyně, na které si vzpomenete. Pokud zvolíte tu tradiční maďarskou, určitě neprohloupíte. Při procházce uličkami jistě najdete restauraci, která se vám zalíbí.

Nezkažte si dovolenou! Znáte 5 hlavních doporučení, jak se vyvarovat trávicím obtížím na cestách? My ano!

Jídlo se tu v přepočtu pohybuje zhruba od 120 (klasické hlavní jídlo v obyčejné restauraci) do 350 Kč (menu v obyčejné restauraci nebo hlavní jídlo v dražší restauraci) za osobu. V nádherné budově Central Market Hall můžete ochutnat a nakoupit s sebou místní speciality, nižší ceny ale nečekejte. Za maďarský guláš v housce tu můžete dát v přepočtu i 350 Kč a na podobnou cenu se vyšplhají také tradiční langoše obložené nejrůznějšími pochoutkami.

Houby rostou! Rádi je sbíráte, ale nejíte? Vytvořte originální dárek pro své blízké

Památky i kousek přírody

Velkou část krásných památek včetně budovy parlamentu (Országház) uvidíte při cestě lodí po Dunaji. Lodní linkou MHD se dostanete také na ostrov Margaret island s malebným parkem, ze kterého se vám při hezkém počasí už nebude chtít odjet. V Budapešti najdete také zoologickou zahradu, akvárium a na kraji města i rezervaci divoké zvěře. Celé město jako na dlani spatříte z Gellértovy hory, která má jen 235 m a vystoupíte na ni za malou chvilku. Nenechte si ujít pozorování východu a západu slunce, ať už ze země nebo z výšky.

FOTO: Budapešť

Budapešť - budapestBudapešť - budapestBudapešť - budapestBudapešť - budapestBudapešť - budapest trziste
Další fotky
Budapešť - budapestBudapešť - gulasBudapešť - langosBudapešť - architecture-budapest-building-53377

 

 

 

Před 1 hodinou
Možná jste nikdy neslyšeli o mesmerismu a živočišném magnetismu nebo Friedrichu Antonu Mesmerovi, který se...
Před 2 hodinami
Hádka trvá už hezkou chvíli. Obě strany si vyčítají kde co, ale příchozí mají navrch....
Před 3 hodinami
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Před 3 hodinami
Ve Středočeském kraji, který se této celorepublikové akce zúčastňuje už poodesáté, bude letos zpřístupněno dvě...
Před 3 hodinami
Letošní ročník oslavy dobrého jídla a nápojů bude gastronomicky zaměřený na místní biopotraviny a kulinářské...
Dnes, 08:00
Přišel totiž s tím, že seznam jmen legendárních českých knížat, Krokem počínaje, je ve skutečnosti...
Včera, 17:30
Na letácích obchodů se už začínají objevovat modelky v bikinách a opět je tu doba diet...
Včera, 16:00
Občanským jménem se komiksový scenárista a kreslíř Hergé jmenoval Georges Prosper Remi a narodil se...
Včera, 14:00
Je to asi kilometr divočiny, kam desítky let nevkročila lidská noha a součást nové okružní...
Včera, 13:05
Iniciativa Jsme fér, prosazující manželství pro všechny, získala v rámci ocenění bePROUD cenu za počin...
Včera, 11:30
Psal se rok 1976, když se v ulici Pekařská v Brně propadl chodník. Dva lidé...
Reklama