31℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Poezie je hygiena duše, říká herec a básník Petr Batěk

Další fotky

„Psaní poezie vychází z potřeby, cítím přetlak nebo nějaký pocit, který chci zaznamenat. Z toho vznikne básnička. Když mám nepříjemný pocit, vypíšu se z něj. Když krásný, zachytím ho slovním spojením. Pocity jsou abstraktní, nedají se moc popsat prózou, je v nich vášeň, kterou umějí zachytit nejlépe hudební skladatelé, malíři a básníci,“ říká Petr Batěk, který je nejen herec, hudebník a moderátor, ale také básník.

Reklama

Nedávno jste pokřtil svou třetí sbírku básní Mezi svými rýmy. Jak jste našel cestu k poezii?

K hereckému projevu poezie patří. Spousta scénářů je napsána ve verších, zmínit mohu třeba Shakespeara nebo Schillera. Vždy jsem rád četl básničky jako například od Jacquese Préverta nebo od českých básníků Antonína Sovy nebo třeba Jana Skácela. Kupoval jsem si knížky a sám se pokoušel o vlastní poezii, kterou jsem si psal tehdy do šuplíku. Před pěti lety jsem dal dohromady první ucelenou sbírku Ona má křídla, která šla ven a ilustrovala ji Jana Nuslauerová. Loni následovala druhá kniha Výkřik motýla, tu ilustrovala filmová režisérka Eva Toulová. Na letošní sbírce básní Mezi svými rýmy jsem spolupracoval pro změnu s Míšou Žemličkovou.

Jak přichází inspirace? Určitě to není tak, že si řeknete, teď napíšu básničku…

Psaní poezie vychází z potřeby. Většinou cítím přetlak nebo nějaký výrazný pocit, který chci zaznamenat. Z toho pak vznikají verše. První sbírka je hodně o lásce, druhá o lásce a všech možných bolestech, o touze, dálkách, cestování… Takový pohled za naše obzory. V druhé a třetí knížce se snažím nořit více do hloubky. Celý ten proces je jedna velká cesta za hledáním smyslu života, za hledáním jakéhosi vnitřního klidu.

Pomáhá vám to?

Ano, je to hygiena duše. Když mám nepříjemný pocit, vypíšu se z něj. Když krásný, zachytím ho slovním spojením. Pocity jsou příliš abstraktní, myslím, že se nedají dobře popsat prózou. Je v nich vášeň, kterou umějí nejlépe zachytit třeba hudební skladatelé, malíři a také básníci.

FOTO: Petr Batěk – herec a básník

Petr Batěk – herec a básník - Petr Batěk – titul – foto archiv Petr BatěkPetr Batěk – herec a básník - Petr Batěk – foto archiv Petr BatěkPetr Batěk – herec a básník - Petr Batěk – foto archiv Petr Batěk 2Petr Batěk – herec a básník - Petr Batěk – foto archiv Petr Batěk 3Petr Batěk – herec a básník - Petr Batěk – foto archiv Petr Batěk 4
Další fotky
Petr Batěk – herec a básník - Petr Batěk – foto archiv Petr Batěk 5Petr Batěk – herec a básník - Batek Krest Janackova – foto archiv Petre BatěkPetr Batěk – herec a básník - Krest Batek Zelinka – foto archiv Petr BatěkPetr Batěk – herec a básník - Krest dalši – foto archiv Petr BatěkPetr Batěk – herec a básník - Křest – foto archiv Petr Batěk

A tedy jen hudební skladatelé, malíři a básníci vědí, o čem jejich díla jsou…

To bych až tak neřekl. Čtenář, posluchač nebo divák sice neví, jaký konkrétní pocit autor při tvorbě prožíval, cítí ale energii, kterou si může vyložit po svém. Není potřeba přesně vědět, proč to básník napsal zrovna takto nebo proč to malíř namaloval těmito barvami, důležitá je energie, kterou do díla umělec vložil.

Líbí se vám zhudebněná poezie?

Mám ji moc rád a snažím se jít i touto cestou. Dřív jsem totiž psal hlavně písňové texty. Tóny a inspiraci v mých básničkách v současné době nachází také režisér a hudební skladatel Patrik Ulrich, který je postupně zhudebňuje, a v druhé polovině tohoto roku chceme společně vyjet s recitálem, ve kterém já budu zpívat a Patrik mě doprovázet na piáno. Už se moc těším.

Jaký rozdíl je v tom napsat básničku a písňový text?

Poezie nemá hranic, básník může libovolně porušovat rytmus, tu rýmy zkrátit, tu je prodloužit. Písňové texty už mají jasnější formu, protože jsou ohraničené rytmem nebo melodií. Já píšu texty buď na hotovou hudbu, nebo vznikají současně s ní.

Nakladatel vám do básniček nemluví?

Ani jeden. Hlavně já bych si do nich mluvit nenechal, bylo by to kontraproduktivní. Básničky jdou ze mě, je to moje osobní výpověď.

Ani je nedáváte nikomu posoudit?

Procházejí korekturou, ale pak se ještě vracejí ke mně, k autorizaci. Takže když korektor navrhne změnit slovíčko, které by tam nepasovalo, řeknu, že je to nepřípustné. Mám prostě první i poslední slovo.

Když hrajete v divadle nebo ve filmu, odříkáváte texty napsané někým jiným. Máte tendenci mluvit autorům do textů?

Ne, já je naopak ctím. Když se jedná třeba o již zmiňovaného Shakespeara, nemůžete narušovat jeho rytmus. Věřím tomu, že slovosled je do scénáře vložen autorem záměrně, nikoli náhodně. Ale něco jiného je, pokud točíte třeba televizní seriál, kde bývá přístup k textům mnohem volnější – herec si může dát slova „do pusy“ tak, jak to cítí. Často tedy herci změní slovosled nebo některé repliky říkají vlastními slovy.

Jaký máte vztah k češtině?

Jako básník ji miluji. Je krásná, rozmanitá a pro melodii textu tvárná.

Jaké další jazyky vám pěkně zní?

Vlastně všechny, každý má jinou charakteristiku, jiný rytmus. Nemám na cizí jazyky příliš vlohy, ale mám rád angličtinu. Škoda, že v ní nejsem tak dobrý, abych mohl volně recitovat. Když jsme třeba točili norský film, učil jsem se pár replik v norštině, i to se mi líbilo. Mám rád ruštinu nebo chorvatštinu. V Chorvatsku mám příbuzné a domluvím se tam celkem obstojně.

Co třeba španělština?

Tou se nedomluvím, ale poslouchám ji jako zvukomalbu.

Zpívám a pořád se na něco těším. Nemůžu jen motat palcema a vzpomínat na mládí!

Na čem nyní pracujete?

S Tomášem Magnuskem jsme právě dotočili první řadu seriálu Čechovi, který by měl jít v září do televize. Od října budeme nejspíš točit dalších 13 dílů. Příští rok bych měl zkoušet dvě inscenace s režisérem Vladimírem Morávkem, což bude zajímavé, obohacující, ale také náročné, takže se na to připravuji už teď. Do kin půjde také psychothriller Poslouchej od režisérů Davida Laňky a Martina Müllera. David Laňka chystá ještě jeden nový televizní seriál, ve kterém mám roli a točit by se měl zřejmě v létě. Do toho s Patrikem Ulrichem chystáme již zmiňovaný recitál zhudebněných básní, do konce roku by k němu mělo snad vyjít i album. K mé letošní sbírce básní Mezi svými rýmy vyjde na podzim audiokniha a už nyní sbíráme hlasové příspěvky kolegů s krásnými hlasy, kteří básničky postupně načítají. K tomu všemu dojíždím do tří divadel na představení.

Mluvíme spolu na křtu knížky o černobílé Popelce Evě Hruškové. Film slaví padesátku. Co pro vás znamená?

Mám jej moc rád. Už je to sice černobílý film pro pamětníky, ale pro mě má stále určité tajemství. Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit jeho padesátin. Rád mám i Tři oříšky pro Popelku s Libuškou Šafránkovou, se kterou jsme se sešli v seriálu Gympl s ručením omezeným.

Jaký je váš vztah k pohádkám?

Mám je rád a také sám hraju poměrně často pro děti. Zrovna dneska jsem byl na jedné základní škole v Plzni, kde jsem měl něco jako přednášku nebo rozhovor ve třech třídách. Povídali jsme si o mé činnosti, o umění, o životě a bylo to velice přínosné. Práce pro děti je radost, protože se při ní probouzí malý kluk, který je stále ještě schovaný v mém mohutném těle.

Petr Batěk (27. května 1972 Plzeň)
Herec, moderátor, básník a hudebník. Po sbírkách veršů Ona má křídla a Výkřik motýla poslal do světa třetí sbírku Mezi svými rýmy. Část výtěžku věnuje mladému florbalistovi z Kadaně Radku Zelinkovi. Ten se vloni v listopadu, zcela náhodou a bez svého zavinění, stal na ulici v Plzni obětí brutálního napadení.

Místo kulky mohli mít nepředstavitelný balík peněz. Osudové rozhodnutí, které se řeší jen jednou za život

Před 43 minutami
Pilotní průkaz získala jako 16. žena na světě, jako první žena přeletěla Atlantik a chtěla...
Před 2 hodinami
Dnešní moderní a elektronická doba takříkajíc upozadila způsob fotografování a zpracování fotek, jak si to...
Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Reklama