• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pohádkový festival v Rokytnici nad Jizerou připomene autora Malé Čarodějnice

  15.8.2023
  Fefík

  Rokytnice zní. Tak se jmenuje hudebně literární festival, jehož druhý ročník se uskuteční od 16. do 20. srpna v Rokytnici nad Jizerou.

  Cílem organizátorů, violistky Barbory Linke-Holické a členů Barlen ensemble, je nahlédnout česko-německou minulost podhorského kraje právě optikou muziky a literatury. Vítáni jsou (nejen) milovníci vyprávění a pohádek.

  Letos je tomu sto let od narození vynikajícího, německy píšícího tvůrce knih pro děti Otfrieda Preußlera, autora Malé čarodějnice nebo Čarodějova učně. Preußler se narodil v Liberci.

  Mládí prožil na Dolní Suché u Hrádku nad Nisou, kde byl jeho otec řídícím učitelem,“ upozornil hejtman Martin Půta. Celý život literát s láskou vzpomínal na Jizerské hory a Krkonoše. Veškerou inspiraci čerpal podle vlastních slov z Pojizeří a z vyprávění své české babičky Dory.

  Myslím, že snad každé dítě má nebo by mělo mít ve svém čtenářském repertoáru knihy Otfrieda Preußlera. Určitě řada z nich viděla skvělý animovaný film Čarodějův učeň. Pokud ne, určitě rodičům doporučuji tomuto skvělému autorovi věnovat pozornost a knihy do dětských knihoven zařadit. Jsem ráda, že rokytnický festival vzpomněl významné výročí a že se celý věnuje tomuto mimořádnému libereckému rodákovi,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

  Drahé kameny patří k létu v lomnickém muzeu, letošní výstava se zaměřuje na acháty

   

  Festival proto začne 16. srpna v 18 hodin projekcí filmu režiséra Karla Zemana Čarodějův učeň. Snímek vznikl krátce po vydání Preußlerova románu Krabat. Režiséra oslovilo německé studio a Zeman tajemné lužicko-srbské legendě vtiskl neopakovatelnou filmovou podobu. V úvodu večera zazní čtení ze spisovatelových vzpomínek, přeložených z němčiny exkluzivně pro festival.

  Vrcholem Preußlerovy lásky k místním horám je kniha pohádek Moje knížka o Krakonošovi, kterou sepsal na sklonku života. Úryvky z tohoto díla doprovázené hudbou Václava Trojana si bude možno vyposlechnout na slavnostním koncertě 18. srpna v kostele svatého Michaela v Rokytnici nad Jizerou.

  V pohádkovém duchu se ponese i závěrečný festivalový koncert, který se bude konat 20. srpna na témže místě. Publikum prožije kouzlo slavné pohádky hudební historie, pohádky Péťa a vlk od Sergeje Prokofjeva. Vyprávět ji bude herec a hudebník Ondřej Brousek.

  Během obou koncertů se kromě pořádajícího Barlen ensemble bude možné těšit na špičkové hudebníky z České republiky a z Německa, jakými jsou například hornista Radek Baborák, klarinetista Marco Thomas nebo flétnista Aaron Dan. Všechny pořady bude doprovázet prodejní výstava knih Otfrieda Preußlera a dalších autorů.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj


  Témata:

  Nepřehlédněte