Pohyb nakažených pomáhají mapovat data operátorů

Hygienici mají ode dneška možnost získat přesnější údaje o pohybu nakažených koronavirem. Na základě dat, kde se v minulosti nacházel jejich mobilní telefon nebo s využitím údajů jejich platební historie, vznikne speciální vzpomínková mapa, kde se tito lidé vyskytovali až tři týdny zpátky.

Nakažení si při telefonickém rozhovoru s pracovníkem call centra budou moci lépe vzpomenout, kde přišli s kým do kontaktu. Tzv. trasování vyvinula skupina IT firem Covid19cz ve spolupráci s mobilními operátory, bankami a krajskými hygienickými stanicemi. Uvedla to společnost CleverMaps, která je zodpovědná za přípravu aplikace pro operátory a tvorbu vzpomínkových map.

Nakažený koronavirem musí nejprve udělit před rozhovorem s pracovníkem specializovaného call centra výslovný souhlas s využitím geolokačních údajů o pohybu jeho mobilního telefonu a případně s využitím jeho platební historie. Analytické nástroje poté data automaticky zpracují. Odborný operátor call centra, což je obvykle zdravotník, získá podrobnou vzpomínkovou mapu s vyznačením hlavních oblastí výskytu, kde se volaný v posledních až třech týdnech pohyboval, a jak dlouho tam pobýval. Cílem rozhovoru je pak zejména zjistit, s kým se volaný mohl během této doby potkat. Nejpozději do šesti hodin od udělení souhlasu musí být použitá data z aplikace smazána.

Německo pomůže hledat ztracený kamion s rouškami

Telefonní čísla lidí, se kterými nakažený přišel do styku, hygienici nedostanou. Nebudou už ale odkázaní na paměť nakažených a mohou klást cílenější otázky na nejrizikovější momenty a místa, kde se mohla šířit nákaza na jiné lidi. Cílem projektu je totiž také získat kontakty na lidi, kteří přišli s nakaženými do styku a okamžitě je propojit s příslušnou hygienickou stanicí kvůli jejich případnému umístění do karantény.

„Řízený a daty podpořený trasovací rozhovor je dobrý začátek, ale my se musíme rychle posunout dál. Potřebujeme zapojit další řešení, data a technologie. Pracujeme na využití mobilních aplikací v telefonech, které vysílají řádově přesnější polohu než síťová data operátorů. V nejbližších dnech bychom měli spustit i mobilní aplikace na bázi bluetooth, která detekuje setkání vašeho telefonu s ostatními telefony. Obrovskou výhodou je, že aplikace funguje i offline tam, kde není signál, například v metru,“ uvedl Ondřej Tomas z CleverMaps.

Trasovací call centrum vzniklo za použití technologií společností Keboola, Daktela a CleverMaps a díky práci desítek dobrovolníků.

est/čtk

Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
29.5.2020
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
29.5.2020
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
29.5.2020
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama