Policie dopadla skupinu, která na internetu prodávala steroidy

19.10.2021
Redakce

Pražští kriminalisté začali stíhat pětičlennou skupinu lidí, kteří podle nich od počátku roku 2020 do loňského července prodávali na internetu anabolické steroidy. Čtyři muži a jedna žena si tak vydělali několik milionů korun. Za trestný čin výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem jim hrozí až osmileté vězení. Někteří z nich jsou stíháni jako členové organizované skupiny.

Pětice podle policistů prodávala látku zvanou SARM, která je na českém trhu zakázaná. Nakupovala ji v Číně, poté ji tzv. „nakapslovala“ a dodávala uživatelům. „Reklamy na tyto látky byly dostupné na kanálu Youtube a na sociálních sítích. Celý tento proces zajišťovaly mimo jiné i osoby, které se pohybují ve světě kulturistiky a fitness,“ uvedla mluvčí policie Hana Křížová. Členové skupiny ve věku 27 až 36 let jsou podle ní stíháni na svobodě.

Látky podle policie mohou v určitých dávkách působit terapeuticky, ovšem bez odborného dohledu lékaře mohou v lidském organismu vyvolat závažné zdravotní problémy. Látky SARM obecně ovlivňují hormonální systém, při jejich užívání může docházet také k poškození kardiovaskulárního systému ve formě hypertenze, vzniku krevních sraženin či poškození tepen. Tyto potíže mohou vést až k srdečnímu infarktu nebo cévním mozkovým příhodám. Dlouhodobě pak poškozují játra.

„Touto cestou bychom rádi apelovali na širokou veřejnost, aby si lidé konzumaci podobných látek velmi dobře rozmysleli, protože i malé množství může mít fatální vliv na lidský organismus,“ napsala policejní mluvčí. Kriminalisté podle ní prověřují i další podobné případy prodeje SARM.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte