26℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Právní názor: Radní Lang mohl spáchat několik trestných činů

Policií zahájené vyšetřování Martina Langa, radního ODS z Jesenice u Prahy, bude mít pravděpodobně soudní dohru. Policie potvrdila prošetřování pro podezření násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Podle elitního právníka, kterého Náš REGION oslovil je ale ve hře trestných činů více.

Reklama

„Mohu potvrdit, že se případem zabýváme, kdy ho momentálně prošetřujeme pro podezření z trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie hovoří konkrétně o § 352, odstavci 1 a 3. To zahrnuje vyhrožování skupině obyvatel usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu. Bod 3 pak specifikuje jako prostředek výhrůžky také veřejně přístupnou počítačovou síť. Trestní zákoník v této kategorii uvádí potrestání odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

Podle elitního právníka JUDr. Miroslava Dudy vyjádření radního Langa z ODS splňují podezření hned z několika trestných činů. “Mohlo by se také jednat o § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pak také § 364 trestního zákoníku Podněcování k trestnému činu a současně s tím připadá v úvahu i trestný čin Pomluvy podle § 184 trestního zákoníku, neboť autor o jiném sděluje „nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu”. Tresty za jednotlivé trestné činy se pohybují od jednoho do tří let odnětí svobody,” vysvětlil další možná podezření při prostudování vyjádření radního Langa JUDr. Miroslav Duda,LL.M., který mimo jiné vyučuje na Policejní akademii české republiky.

Ke kauze Lang se vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. „Tohle fakt ne! Takové statusy považuju za nebezpečné! Můžeme mít rozdílné politické názory, ale vyzývat k zabití je naprosto šílené. Autor statusu je regionálním předsedou ODS, tak očekávám, že si ODS udělá ve svých řadách pořádek. Mluvil jsem o celé věci s policejním prezidentem a byl jsem informován, že policie celou záležitost šetří.“

Radní ODS Maritn Lang na svém facebookovém profilu vyhrožoval prezidentu  Zemanovi a poslancům smrtí. Napsal, že Zeman je druhý Hitler a je potřeba ho „podřezat jako svini“. Výrok odsoudil předseda ODS Petr Fiala a další politici.

„Můj text není výzva k podřezávání prezidenta. Samozřejmě, že nejprve je nutné vyčerpat všechny zákonné možnosti. Je však velice nutné, a to byl cíl mého textu, oznámit všem, že jsou v českém národě lidé, a není jich málo, kteří jsou připraveni sáhnout v případě potřeby k extrémním prostředkům k ochraně svobody. Je velice nutné, aby zaznělo, že další rok 1948 a 1968 již tento národ nepřipustí, ať by za to byla placena jakákoli cena, skutečně jakákoli a jakkoli extrémní,“ vysvětloval Lang svůj postoj.

Vývoj kauzy bude Náš REGION i nadále sledovat.

Demokracie v podání ODS: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“

Včera, 17:30
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
Včera, 16:27
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Včera, 14:00
Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké...
Včera, 11:30
Dějiny druhé světové války, zejména pak některé její klíčové okamžiky, jako jsou přesné okolnosti úmrtí...
Včera, 10:00
Česká ptačí říše je asi desetkrát větší než lidská. A přestože tito báječní okřídlení obratlovci...
Včera, 08:00
Však se mu také přezdívalo architekt módy. Uplatnil v ní svůj technický smysl pro proporce,...
16.6.2019
Je normální, že nikdo nemá chuť na milostné hrátky každý den. Frigidita bývá však často...
16.6.2019
Málo známá jaderná katastrofa, které měla být utajena. Celkově třetí největší nehoda tohoto druhu byla...
16.6.2019
Při svém pátrání po zapomenutých památkách jsem cestou na Makovou horu, která je středočeským poutním...
Reklama