Podporu tibetskému režisérovi a bývalému vězni čínského režimu Dhöndubovi Wangčhenovi při setkání v horní parlamentní komoře v pondělí vyjádřili místopředsedové Senátu Jiří Růžička a Jiří Oberfalzer spolu se senátory Přemyslem Rabasem a Markem Hilšerem. Následující den byla tibetská delegace přijata v Poslanecké sněmovně. Při této příležitosti vznikla Skupina přátel Tibetu v Poslanecké sněmovně, kterou povede lidovecký poslanec Hayato Okamura.
Döndub Wangčhen navštívil Česko společně s Whangpo Thetongem z organizace „Campaign for Tibet“ v rámci evropské tour, při které přesvědčuje vlády a zákonodárce k politickému bojkotu XXIV. zimních olympijských her v Pekingu. Do Prahy zavítal na pozvání organizace Češi Tibet podporují a centra Potala. Döndub Wangčhen je mimo jiné držitel Ceny Václava Havla za kreativní disent, kterou každoročně uděluje organizace Human Rights Foundation.
Český Senát se proti účasti na olympiádě vyslovil již loni
„Pan Döndub Wangčhen nás příliš přesvědčovat nemusel, protože český Senát byl jednou z prvních parlamentních komor na světě, které k neúčasti politiků na hrách v Pekingu vyzvaly,“ připomněl loňské senátní usnesení 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09). „Sportovkyním a sportovcům držím samozřejmě palce. Ovšem olympiádu v zemi, jejíž vedení rozhodně nehraje fair play, by neměl svou účastí podpořit žádný demokratický politik,“ dodal.
Hayato Okamura: Pokládám za morální povinnost podpořit utlačované
„Všichni známe tragický příběh Tibeťanů, kteří žijí již 60 let ve velmi těžkých podmínkách pod čínským komunistickým režimem. Mnoho z nich muselo ze své vlasti emigrovat nebo se stali politickými vězni. Zde přítomný Dhondup Wangchen strávil ve vězení více než pět let za to, že natočil pravdivý dokument o tamních poměrech. Já a další zákonodárci proto pokládáme za svou morální a občanskou povinnost podpořit utlačované občany v jejich zápase o vlastní identitu. Dnes jsme proto na půdě Sněmovny založili Skupinu přátel Tibetu, kterou mi bude ctí vést,“ uvedl poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL).
Sněmovní Skupina přátel Tibetu má nyní sedm členů. Její tajemnicí se stala Kateřina Bursíková Jacques (někdejší zakladatelka a předsedkyně první sněmovní Skupiny přátel Tibetu), která už tři roky zastává tutéž funkci v Senátu. Po vzájemné dohodě budou skupiny obou parlamentních komor úzce spolupracovat.
Olga Richterová: Nevnímejme naši zemi jako izolovaný ostrov
„Je velmi důležité, abychom nevnímali naši zemi jako izolovaný ostrov, ale také si připomínali, co se děje v dalších částech světa. Například v Tibetu. Znovu nám tamní situace ukazuje, jak nebezpečné je zneužívání moci velkými režimy, které drtí nejen ty, kteří se jim staví na odpor a bojují za svobodu, ale také mnohdy útočí na jejich nejbližší,“ dodala místopředsedkyně Sněmovny a pirátská poslankyně Olga Richterová (Piráti).
Döndub Wangčhen: Cením si postoje českých osobností, senátorů i poslanců
Döndub Wangčhen byl odsouzen k šesti letům vězení za film popisující zákulisí čínské olympiády konané v roce 2008. Přestože byl po propuštění na svobodu pod dohledem úřadů, podařilo se mu v roce 2014 uprchnout do USA. „Když mě Čína věznila, veřejně se mě zastaly i mnohé české osobnosti. Moc si toho vážím a stejně tak si cením postoje českého Senátu. Bojkot čínské olympiády není prázdným politickým gestem,“ řekl. Ocenil i skupinu českých poslanců.
Zdroj: kdu.cz