Politická hra a pokrytectví mocných. Nezdařená mise expedice Lambaréné

2.9.2020
Karel Dudek

Gabon je země v Africe. Na jejím západním pobřeží, po obou stranách rovníku. Maličká země, tedy na africké poměry. Pouze třikrát větší než Česká republika. Má tolik obyvatel jako Praha a hustota zalidnění je proto naprosto minimální. Přes osmdesát procent území pokrývá prales. Více než sto dvacet let byl francouzskou kolonií.

Křesťané mezi obyvateli naprosto převládají, proto zde také v městečku Lambaréné vznikla i misie, zaměřená na léčbu lepry a malárie. Krátce před vypuknutím první světové války, v roce 1913, sem přišel alsaský teolog Albert Schweitzer, který zde založil proslulou nemocnici, známou po celé Africe.

Jako první Čech navštívil pět světadílů, s Emilem Holubem se rádi neměli

Pomoc africkému lidu. Pomoc trpícím, v barbarském postkoloniálním systému. Titulky v novinách, články, televizní pořady. Ideologie, která nikomu nepomáhala a na druhé straně obyčejná lidskost a soucit. Výpravu sponzorovalo ministerstvo těžkého průmyslu a podnik zahraničního obchodu Motokov. V dnešní době je moderní, hledat na minulosti hnidy. Zapomenout na věci podstatné a vyzdvihnout vše, co na časy minulé plivne jedovatou slinu.

Život naštěstí není černobílý. Jistě, v podniku zahraničního obchodu byli lidé důkladně prověření. Ale taková zkrátka byla doba. Ti, kteří se na Nový rok 1968 vydali na cestu, mysleli jenom na jediné. Dopravit zásilku léčiv do cíle v pořádku a včas.

Historie Tatry nejsou jen náklaďáky, ale i jedno světové prvenství

Jejich Tatra kopírovala zpočátku cestu Hanzelky a Zikmunda, o dvacet let dříve. Přes Káhiru, súdánskou pouští do Chartúmu, Addis Abebu v Etiopii. Kolem Kilimandžára do hlavního města Tanzanie a nakonec Lusaka v Zambii. Odtud expedice odbočila na západ.

Výprava dorazila na Gabonské hranice, ale nebyla do země vpuštěna. Účastníci výpravy nemohli tehdy vědět, že soudruzi z Moskvy iniciovali v Gabonu nezdařený puč proti místní vládě, který zpacifikovali včas informovaní francouzští legionáři.

Mučedník dobročinnosti pečoval na Havaji o nemocné leprou tak dlouho, až jí sám podlehl

Československo se pochopitelně účastnilo této „dobročinné“ politické akce na straně pučistů, a klidně tak obětovalo snahu výpravy, kterou pochopitelně nikdo předem neinformoval. Nakonec se přeci jenom část materiálu do nemocnice dostala. Na lodi, která cestovatele přepravovala z Konga do Nigérie, se setkali s dcerou Alberta Schweitzera, která předání části daru nemocnici uskutečnila.

O dvacet let později, v roce 1988, se výprava opakovala znovu. Tentokrát byla mnohem kratší, protože vedla přímo k cíli přes Saharu. Zdravotnický materiál a třináct tisíc kusů brýlí již dorazilo v naprostém pořádku.Nepřehlédněte