• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Politička Petra Buzková. Byla symbolem vzdoru proti Zemanovi?

  9.5.2022
  Jaroslav Svoboda

  Sociálnědemokratickou politiku má v krvi, jejím pradědečkem byl totiž významný prvorepublikový politik sociálnědemokratické strany František Modráček. Stala se jedním ze spoluzakladatelů moderní sociální demokracie v polistopadové éře strany. Proč nakonec odešla z vrcholové politiky a jaký byl její vztah k současnému prezidentovi?

  Vztah Petry Buzkové a Miloše Zemana byl na přelomu tisíciletí často parodován různými imitátory a komiky, jaká ale byla skutečná situace na politickém poli mezi těmito dvěma politickými matadory, kteří byli současně členy jedné strany a k tomu ještě oba seděli v jejím vedení?

  V rámci ČSSD se po revoluci angažovala nejprve jako předsedkyně klubu Sociálně demokratické ženy. Ovšem ve volbách v roce 1992 byla za ČSSD zvolena do České národní rady. Po svém zvolení zasedala ve výboru petičním, pro lidská práva a národnosti a v mandátovém a imunitním výboru. Po vzniku samostatné České republiky zasedla i v nové Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, když v roce 1996 obhájila svůj mandát. To se jí mimochodem podařilo i v letech 1998 a 2002.

  Demokracie v podání ODS: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“

  Petra Buzková a Miloš Zeman

  Buzková patřila ke kritikům současné hlavy státu už od počátku jejich politické kariéry. K představitelům kritického proudu vůči Zemanovi patřila už při jeho nástupu na post předsedy ČSSD v roce 1993. Tento proud byl ale poměrně slabý. Její výhrady vůči Zemanovi se pak vyhrotily v roce 1996, kdy spolu se Stanislavem Grossem kritizovala zapojení Miroslava Šloufa do volební kampaně ČSSD.

  Jisté oslabení Zemanových odpůrců přišlo s Bohumínským sjezdem ČSSD, i přesto si ale Buzková udržela post místopředsedkyně strany. Do výčtu jejích funkcí ještě nezapomeňme zmínit její pozici místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD od června do srpna 2002.

  Babiš a Zeman mohou z předčasných voleb profitovat. Minimalizovali by ztráty

  Kamenem úrazu byla opoziční smlouva

  Tolik kritizovaná opoziční smlouva uzavřená mezi ČSSD a ODS neměla v obou stranách pouze příznivce. Petra Buzková patřila k jejím odpůrcům, považovala ji totiž pouze za krátkodobé řešení a nehodlala programově ustupovat Občanské demokratické straně. I přes tyto výhrady a fakt, že se dostávala na „černou listinu“ vedení strany, dokázala v roce 1999 obhájit post místopředsedkyně strany. Na tuto funkci však rezignovala už v roce o rok později, jako výraz nesouhlasu s tím, že ČSSD a ODS zahájily další „sbližování“ tím, že podepsaly tzv. toleranční patent.

  Vedení strany ji chtělo zdiskreditovat

  Buzková však přes to přese všechno byla velmi populární političkou a to nejspíš bylo trnem v oku vedení ČSSD. V polovině roku 2000 pak vyeskaloval vnitrostranický konflikt, kdy byl jeden ze Zemanových poradců obviněn ze sepsání plánu veřejné diskreditace Petry Buzkové. A tak přicházely další a další neshody mezi Buzkovou a Zemanem, které se čím dál více řešily i ve veřejném prostoru.

  Klaus nesouhlasí s rozhodnutím jeho syna. Neměli se ho tak snadno vzdát, řekl

  Zeman se zachoval jako prase?

  Ve vzpomínkové knize Miloše Zemana „Jak jsem se mýlil v politice i v řadě dalších rozhovorů pro média označila současná hlava státu Petru Buzkovou jako bývalou místopředsedkyni strany za příšerně línou. Ta zase reagovala tím, že se Zeman zachoval jako prase.

  Zemanovým odchodem z vedení strany přišla pro Buzkovou její zlatá politické léta. V letech 2002–2006 zastávala post ministryně školství ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Kvůli svému ministerskému angažmá nakonec v září 2004 dokonce složila svůj poslanecký mandát. V roce 2006 však ohlásila odchod z vysoké politiky a následujících voleb se už neúčastnila. V témže roce sice ještě kandidovala v komunálních volbách na primátorku Prahy za ČSSD, její strana však získala jen 15 % hlasů a primátorem se stal Pavel Bém. V Zastupitelstvu hlavního města Prahy ale přeci jen zasedla, dokonce získala nejvíc preferenčních hlasů v rámci ČSSD. Svého mandátu se ale vzdala a tím uzavřela jednu svou velkou životní kapitolu.  Nepřehlédněte