25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Pomocí stavebnice Merkur byly vyrobeny první kontaktní čočky. Muzeum v Polici nad Metují hýří exponáty

Další fotky

Při návštěvě města Police nad Metují, nacházejícím se v Královéhradeckém kraji, stojí za to navštívit Muzeum stavebnice Merkur, kde je popsána historie i současnost této multifunkční stavebnice či jsou vystaveny zajímavé exponáty stavebnice a vláčků. Nachází se tam i učebna pro základní a střední školy, kam při exkurzích přicházejí i technici. Stavebnice Merkur totiž slouží i jako učební pomůcka.

Reklama

Historie stavebnice a vláčků sahá právě do Police nad Metují, kde Jaroslav Vancl založil v roce 1920 firmu Inventor. „Původně byly kovové díly stavebnice Inventor navzájem spojovány kovovými háčky. V roce 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě až dodnes,“ uvádí výstava k historii.

Podbrdské muzeum pátrá po Šindelce

„Kovové části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami velikosti M 3,5. Tímto krokem se stavebnice velmi přiblížila reálnému konstruování a umožnila tak větší možnosti pro hru a tvořivou práci dětí. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována ochranná známka Merkur, pod kterou byla prodávána. Kolem roku 1930 začal vývoj plechových elektrických vláčků MERKUR,“ dodává.

Světu dal kontaktní čočky. Jak k jejich výrobě použil Otto Wichterle stavebnici Merkur?

Čočky nedráždily oko

Čas šel dál. Merkuru se dařilo, v 90. letech, po privatizaci, však nastaly problémy. Merkur nakonec zachránil Jaromír Kříž. V rámci výstavy se lze dozvědět plno zajímavostí. Například tu, že první kontaktní čočky byly vyrobeny pomocí této stavebnice.

„Na Vánoce 1961 si vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterle sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola, zapojeným na zvonkový transformátor. Na něm odlil čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko,“ uvádí informační materiál. Čočkostroj je jedním z exponátů v muzeu.

FOTO: Muzeum stavebnice Merkur

Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto ACMuzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 2Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 3Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 4Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 5
Další fotky
Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 6Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 7Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 8Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 9Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 9Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 10Muzeum stavebnice Merkur - muzeum Merkur – foto AC 11

Velká herna pro hravé

Lidé si mohou prohlédnout například i model Karlštejna nebo Veletržního paláce. Nejen děti si mohou pohrát ve velké herně s tisíci součástkami stavebnice. Lze tvořit různé sestavy, z nichž ty nejlepší výtvory jsou pak odměňovány v soutěžích. Do muzea docházejí i žáci a studenti ze základní školy nebo střední průmyslovky, kteří se s pomůckami Merkur a pod vedením technika zábavnou formou učí.

 

Před 3 minutami
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Před 29 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Reklama