Pomozte lidem bez domova. Plzeň pořádá sbírku

6.12.2022
Simona Knotková

Sbírku zimního oblečení, spacáků, stanů či karimatek, které mají v zimě pomoci lidem bez domova, vyhlásila Plzeň. Ve městě žije kolem 400 bezdomovců, v charitním domově sv. Františka je ale kapacita jen pro část z nich. Město počítá s tím, že pokud přijde nepříznivé počasí, postaví pro bezdomovce opět dočasný vyhřívaný stan s kapacitou až 70 lidí, připravuje i další opatření.

Noclehárna sv. Františka provozuje také nízkoprahové denní centrum pro 40 lidí. I přesto, že lidé bez domova mohou v domově přečkat noc na teplé židli, kapacita stále nestačí. „Proto město připravuje každý rok několik zimních opatření. Letošní novinkou je sbírka Pomoc, která zahřeje, jejímž cílem je od veřejnosti získat jakékoliv vybavení, které pomůže lidem bez domova přečkat období nízkých teplot venku,“ řekla radní odpovědná za sociální začleňování Světlana Budková (STAN).

Lidé mohou darovat nepotřebné, ale stále funkční věci, nebo mohou něco koupit. „Potřebujeme především bundy a kabáty, čepice, rukavice, teplé boty a ponožky, termoprádlo, zateplené kalhoty, spacáky, stany, karimatky, ale i třeba šály či staré deky,“ uvedl vedoucí magistrátního oddělení sociálního začleňování Jakub Václavů. Na podporu sbírky na sociálních sítích vzniklo video. „Ptáme se občanů Plzně, co dělají, když je jim zima. Nejčastěji odpoví, že se doma přikryjí peřinou, uvaří si čaj, vezmou si teplé ponožky. Poté se ptáme lidí bez domova, co dělají oni, když je jim zima – zapálí si oheň, hledají v popelnicích teplé oblečení. Nejdůležitější na přečkání zimy v ulicích pro ně je spacák,“ řekl Václavů.

Sbírka potrvá nejméně do konce února příštího roku. Pomoc přijímají sběrná místa v Univerzitní kavárně Družba v Sedláčkově ulici 19 a v sídle diecézní charity v Cukrovarské ulici.

Plzeň také dá městské charitě 300 000 korun na zaplacení lůžek na ubytovnách pro 20 až 30 lidí bez domova v případě, že se noclehárna sv. Františka zaplní. Charita pak ubytuje bezdomovce v komerční ubytovně. Dalších 74 000 korun poskytne město diecézní charitě, která provozuje humanitární sklad, na nákup stanů, spacáků a zateplených přístřešků. Středisku křesťanské pomoci dá město dotaci 890 000 korun na vytvoření zázemí, tak zvaného teplého stanu, v dolní části areálu DEPO2015, kde by v případě mrazivých nocí mohli lidé bez domova přespat. Peníze by stačily na dvoutýdenní provoz stanu pro 50 až 70 lidí. Poprvé bude letos město spolupracovat s neziskovou organizací Tady a Teď, která bude motivovat bezdomovce k tomu, aby si požádali o dávky na zaplacení ubytovny. Město tak, v ideálním případě, zaplatí dva měsíce ubytování a pak platby může hradit úřad práce pomocí dávky pro lidi v hmotné nouzi.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte