25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Populární Mario nebo Bomberman. Vzpomínáte ještě na hry, které jsme pařili na Nintendu?

Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už ale mají špičkovou grafiku proti tomu, co frčelo po sametové revoluci. Tehdy měly děti většinou doma Nintendo ještě po rodičích a později ho vytěsnila Sega.

Reklama

Dnes už si málokdo vzpomene na dobu, kdy ještě děti namísto před počítačem seděly před obrazovkou, aby si mohly vložit malé kazetky do herní konzole. Po sametové revoluci většina dětí „podědila“ po rodičích konzoli Nintendo NES, na které mohly hrát nejrůznější hry za pomocí joysticku. Mezi oblíbené hry patřil například Mario, Bomberman nebo Battle City. Cíl hry býval jednoduchý – bojovat proti protivníkovi (tanky, příšerky), skákat, dojít ze startu do cíle. Grafika sice nebyla úplně nejlepší, ale dokázaly na tom blbnout dlouhé hodiny.

Návrat do dětských dní. Pohádky na zdi nám přinášela legendární promítačka. Pamatujete?

Nintendo ovládlo už umírající trh

Firma Nintendo vstoupila na trh v momentě, kdy firmy už nebyly schopny vydělat na konzolích ani hrách. Byla to krize, kdy všichni začali zlevňovat a už nebyli schopni na hrách vydělat. Do konce roku 1985 se smrskl objem trhu na 100 milionů dolarů a propadl se o 97 procent. Celá řada výrobců zkrachovala nebo opustila trh. A právě tehdy vstoupila firma Nintendo na americký trh se svou konzolí NES (Nintendo Enterainment System), která se už 2 roky prodávala v Japonsku pod názvem Famicom.

Aplikace pro děti se zrakovými vadami jdou stáhnout do mobilu. Děti cvičí formou hry

Nintendo mělo jinou politiku než dosavadní firmy. Zatímco u Atari si mohl vyrobit každý vydavatel tolik modulů, kolik chtěl a vydat co chtěl, Nintendo přísně kontrolovalo kvalitu her. Aby už nevznikaly nekvalitní hry. Omezoval to tedy počet vyrobených modulů. Díky tomu měl zákazník jistotu, že ví, co kupuje a že za svoje peníze dostane kvalitní hry. A zároveň měl výrobce konzolí pod kontrolou kvalitu her. U této politiky zůstali všichni výrobci konzolí do současnosti.

Mimo joysticku přišel gamepad. To bylo něco!

Ke konzolím se dal dosud zapojit joystick, který připomíná páku podobnou řízení starých letadel. Používal se jako letecký simulátor. Ale Nintendo přineslo novinku, a tím byl gamepad. Ten dobře pasuje do obou rukou, má několik tlačítek a je pro většinu konzolových her vhodnější. A proto se od té doby stal také standardem pro všechny konzole. Nintendo bylo natolik úspěšné, že úplně obrátilo situaci na trhu. Vyrobilo se na 62 milionů konzolí NES a vyrobilo se 768 her určených pro tuto platformu. Výroba této konzole skončila v roce 1995. Začali se objevovat další konkurenti jako například SEGA.

Společenské hry se dnes coby zábava „nenosí“. Přitom jde o skvělý nástroj komunikace

V nabídce byly opravdu nejrůznější hry. Bez toho, aby se daly rozdělovat na ty pro holky nebo pro kluky, najdeme tam výběr od stříleček až po skákání s myškou. Mezi nejpopulárnější patřily například tyhle:

(Youtube.com)

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama