25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Porážka křižáků u Sudoměře. Žádné pleny, postačilo bahno a nadšení husitů

Další fotky

Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do bahna překrytého plenami, tedy rouškami a závoji husitských žen. To se nejspíš nikdy nestalo. Rytířská těžká jízda jen neměla v tak těžkém terénu, prakticky bažině, žádnou šanci. A křižáci si to před útokem jaksi neuvědomili.

Reklama

K bitvě se začalo schylovat, když husitský oddíl putoval v počtu 400 lidí, 12 vozů a 9 jezdeckých koní z Plzně do Tábora. Pronásledovali je panské oddíly Bohuslava ze Švamberka, tj. asi 300 jezdců doplněných patrně pěchotou, spojené s rytíři, johanity strakonického převora Jindřicha z Hradce, mistra řádu sv. Jana ve Strakonicích v součinnosti s královskou posádkou z Písku pod vedením kutnohorského mincmistra Mikeše Divůčka z Jemniště a Petrem Konopišťským ze Šternberka. Proti husitům tak podle současných odhadů stálo asi 700 rytířů, podle jiných zdrojům 5 000 rytířů (Palacký, Kuffner) anebo 2 000 rytířů (Pekař, Durdík).

Míšeňský rejs a nejdražší jeleni na světě. Husité za hranice nejezdili na dovolenou

25. března 1420 výrazně slabší husité zjistili, že jsou pronásledováni, zrychlili přesun a pokusili se před Švamberkovou jízdou uniknout, ale v cestě jim stála písecká královská posádka. Husitům nezbylo, než na místě zaujmout obranné postavení. Vybrali si pro ně nálevkovitou proluku hráze mezi rybníky Markovcem a vypuštěným Škaredým, kterou pod velením Jana Žižky z Trocnova přehradili svými dvanácti vozy. Vozy obsadili střelci s kušemi a píšťalami, zbytek husitů chránil týl a sloužil jako záloha. V té době Švamberk a písecká posádka zjistili, že pronásledují stejný husitský houfec. Před vozovou hradbou se proto spojili a kolem osmnácté hodiny začala bitva.

Znáte nejlepší vojsko středověku? Jeho jádrem byli Češi a dokázali pravé divy

Jeden oddíl rytířů zaútočil proti vozové hradbě, ale jeho první vlna byla odražena účinnou palbou z kuší a píšťal. Na tuto první odraženou vlnu najela druhá vlna rytířů a dovršila zmatek před vozovou hradbou, jejíž obránci pokračovali ve střelbě. Druhý oddíl rytířů měl přejet přes dno vypuštěného rybníka Škaredý a vozovou hradbu tak obejít. Rytíři na koních však byli příliš těžcí a koně zapadli do bahna tak, že nemohli dál. Rytíři proto sesedli a sami se brodili k vozové hradbě. Nakonec k ní došli a byli napadeni pohyblivější husitskou zálohou. Husité navíc měli další výhodu v tom, že útočili dolů z hráze, zatímco rytíři museli postupovat do kopce.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Řež byla nelítostná, ale mezitím se setmělo a padla mlha. Vojska ztratila orientaci, odražení rytíři se vydali přes rybník zpět a vzali s sebou asi třicet zajatců z řad husitů. Nakonec se s největší pravděpodobností stáhli až do Písku. Zbývající husité přenocovali na místě, ráno urychleně pohřbili své mrtvé, raněné nechali v péči místních kališníků a odtáhli na hrad Újezdec ve vlastnictví husity Jetřicha z Újezdce. Z Tábora poté vyrazil naproti Žižkovi menší husitský oddíl a doprovodil vítěze od Sudoměře na poslední jednodenní etapě jejich přesunu do Tábora.

Rytířské vojsko utrpělo překvapivou porážku a husité získali značné sebevědomí. Z význačných osob byl v bitvě zraněn převor johanitů Jindřich z Hradce. Malé škrábnutí na jeho ruce zachvátila sněť a převor proto na následky tohoto zranění po několika měsících zemřel. Na straně husitů padl Břeněk Švihovský. Zajatí husité byli později vyměněni za zajatce protistrany.

FOTO: Bitva u Sudoměře

Bitva u Sudoměře - Adolf Liebscher – Nájezd železných pánů na vozovou hradbu u Sudoměře – wikipediaBitva u Sudoměře - Ferdinand Hetteš – Porážka železných pánů u Sudoměře – wikipediaBitva u Sudoměře - Erb Jana Žižky z Trocnova. – wikipedieBitva u Sudoměře - Na památku vítězství byl na bojišti v roce 1925 postaven 16 m vysoký pomník Jana Žižky, jehož autorem je sochař Emanuel J. Kodet – wikipedieBitva u Sudoměře - Hráz mezi rybníky Markovec a Škaredý od Žižkova pomníku – wikipedie
Další fotky
Bitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 1 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 2 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 3 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 4 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 5 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 6 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 7 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 8 – youtubeBitva u Sudoměře - Bitva u Sudoměře – rekonstrukce – 9 – youtubeBitva u Sudoměře - Korouhev Českého království – wikipediaBitva u Sudoměře - husitská korouhev – wikipediaBitva u Sudoměře - Korouhev táborů v hypotetických barvách – wikipedia

Vyprávění o tom, jak husitské ženy zamaskovaly bahno v rybníce textilem, konkrétně rouškami, závoji a plenami, je zřejmě až dodatečnou smyšlenkou, kterou se nepřítel husitů Piccolomini (pozdější papež Pius II.) snažil ospravedlnit porážku katolických rytířů. Ani náhlé setmění před bitvou, považované za zázrak, zřejmě nebylo zázrakem, ale došlo k němu zcela přirozeně, v březnu se stmívá samozřejmě poměrně stále ještě brzy – Slunce zapadá v 18.23 hodin.

 

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama