11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Poručík Columbo. 8 zajímavostí, které jste o svérázném detektivovi nevěděli

Pomačkaný baloňák, neustále zapálený doutník, zlobící postarší automobil, psí společník jménem Pes a manželka, kterou nikdy nikdo neviděl – to jsou neodmyslitelné znaky podivínského poručíka Columba. Na televizní obrazovky se opět vrací fenomenální seriál o sympatickém detektivovi, kterého ztělesnil nezapomenutelným způsobem americký herec Peter Falk.

Reklama

1. Nepřítomný pohled

Asi úplně první věc, kterou poručík Columbo zaujme, je jeho zvláštní pohled. Zamyslí se, ruku s napřímeným ukazovákem zdvihne k čelu a dívá se kamsi do neurčita. Proč má ale herec Peter Falk takový pohled? Ve třech letech mu byl odoperován nádor na pravém oku a o oko přišel. Od té doby má skleněné. „Není těžké s tím žít. Nikdy jsem to nepovažoval za nějaký nedostatek,“ prohlásil.

2. Křestní jméno

V seriálu nikdy nepadlo poručíkovo křestní jméno. Jak se tedy jmenuje? Když se na to svérázného detektiva ptali, odpověděl jen: „Poručík.“ Nápovědou ale může být jeho služební průkaz, do něhož se podepsal jako Frank Columbo. Jenomže! Podle tvůrců seriálu se detektiv s italskými předky jmenuje Philip, jak ho nazvala i reklamní kampaň automobilky Peugeot.

20 zajímavostí o legendárních „četnících“. Proč nebyl natočen sedmý díl Četník u Waterloo?

3. Pomačkaný baloňák

Columbův stále nošený baloňák byl vyrobený ve Španělsku firmou Cortefiel. Herec si ho koupil v roce 1966, dva roky před startem seriálu, když se procházel New Yorkem a začalo pršet. „Stylisti mi pak řekli, ať si na natáčení vezmu věci ze svého šatníku. Vybral jsem to nejumolousanější sako a řekl štábu, ať ho obarví na špinavě hnědou. A ve skříni jsem našel i tenhle starý baloňák. Totéž bylo s autem. Potřeboval jsem auťák, kterým bych zaparkoval před studiem. Do oka mi padl ošklivý Peugeot.“ V původním baloňáku točil Falk až do roku 1989.

4. Poručíkovo auto

Columbův šedý, oprýskaný a věčně zlobící vůz je značky Peugeot 403 Cabriolet. Vyroben byl v roce 1955 a z 0 na 100 km/h zrychlil za 30 vteřin. Kdysi byl k mání za 2000 dolarů, dnes se jako historický skvost prodává v přepočtu za 600 000 Kč. Ve Francii jich bylo vyrobeno jen 504 kusů a Falkova produkční společnost vlastnila dva – druhé auto se používalo jako náhradní.

Pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand. Byli Pierre Brice a Lex Barker přáteli i v osobním životě?

5. Pes jménem Pes

Poručíkův vykrmený baset se poprvé objevil v 10. díle s názvem „Etuda v černém“. Tvůrci ho chtěli pojmenovat Beethoven, pak ale od nápadu upustili a baset tak nedostal žádné jméno. Když první pes zemřel a nahradil ho mladší, kvůli věrohodnosti ho domalovávali šminkami.

6. Columbova rodina

Stejně jako poručíkovu manželku, tak ani jeho další příbuzné nikdo nikdy nespatřil. Z jednotlivých dílů ale víme, že Columbovi mají neznámý počet dětí, přičemž poručík má pět bratrů a jednu sestru a jeho rodiče už dávno nežijí.

Vzpomínáte na Huróna Maguu v Posledním Mohykánovi? Nejslavnější indiánský záporák dnes slaví 71. narozeniny

7. O seriálu

Slavný detektivní seriál se natáčel po dobu 35 let od roku 1971, přičemž pilotní film „Vražda na předpis“ vznikl již v roce 1968. Bylo natočeno celkem 69 dílů v 10 řadách seriálu. Přestože poručík Columbo vyřešil 69 zločinů, nebyl nikdy povýšen.

Část typických znaků svérázného detektiva byla výsledkem spolupráce Petera Falka se Stevenem Spielbergem, která se zasloužila také o úspěšný start seriálu. Peter Falk i Steven Spielberg některé díly seriálu režírovali.

V šesti dílech si zahrála dokonce skutečná Falkova manželka Shera Danese. „Je strašně žárlivá! Je o 22 let mladší, ale vypadá jako moje vnučka,“ smál se Falk a dodal: „Několikrát jsme se chtěli rozejít, ale naštěstí nikdy ve stejný čas.“

Krutý zásah režimu. Z temperamentního, urostlého krasavce „Ivánka“ z Mrazíka se stal zlomený člověk

8. „Columbo“ Peter Falk

Soukromý život Petera Falka byl také nevšední. Budoucí herec se narodil 16. září 1927 v New Yorku. Během korejské války bojoval v armádě a poté se přihlásil k newyorské policii. Později se ale odstěhoval do Los Angeles, kde se začal živit jako herec.

Co bylo pro něho typické? Byl alergik, puntičkář, neměl paměť na čísla, potřeboval spát osm hodin denně, měl rád kulečník, vaření, slovní hříčky, kuželky, westerny, italskou operu, Straussovy valčíky a chilli – maso se zeleninou a pálivou paprikou – které jedl starou lžící. Ta měla dokonce jméno, říkal jí Burt.

Oblíbený herec zemřel 23. června 2011 ve svém domě v Beverly Hills. Za svůj život získal řadu ocenění – pět cen Emmy, Zlatý glóbus (za roli poručíka Columba) a dvě nominace na Oscara.

Peter Falk nebyl Ital, ale jeho matka pocházela z Ruska, otec z Polska a mezi příbuznými měl i Čechy.

Zdroj: columbo.webz.cz

Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama