Poslední Habsburkové: ďábelský otec se svatým synem

14.10.2021
Jaroslav Svoboda

Osoba Karla s přízviskem „poslední“, jako posledního Habsburka na rakousko-uherském trůně, je dnes už veřejnosti v zásadě známá. Málo kdo ale ví, že právě on se původně císařem stát neměl. Až díky smrti hříšného otce se jím mohl stát. Avšak jen nakrátko.

Karel poslední a krásný arcivévoda Ota

Po sarajevském atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este postoupil v pořadí nástupnictví na první místo sedmadvacetiletý arcivévoda Karel. Méně známou skutečností ale zůstává, že původně měl být císařem druhý syn Karla Ludvíka a Karlův otec, Ota. Jeho starším bratrem byl tedy zavražděný František Ferdinand.

Ota byl velmi sympatický, dalo by se říci až krásný, věděl to o sobě a uměl toho využít. Svého času se o něm říkalo, že byl nejkrásnějším Habsburkem. Vysoký, štíhlý, s krásnými rysy. Rozhodl se ale žít „veselým“ životem. Jeho eskapády byly proslulé a vyvolávaly velký rozruch. Docházelo dokonce až k interpelacím v říšské radě, po kterých ale Otovi přátelé dotyčného poslance ztloukli.

Jak se dorozumívali naši předkové? První písmo je stále velkou neznámou

Zbožná manželka neměla pochopení

Otovou manželkou byla zbožná a počestná Marie Josefa Saská, musela svému muži milostné avantýry, kterými se nikterak netajil, ustavičně trpět. Sama pro ně samozřejmě pochopení nenašla. Opilý Ota jedné noci vtrhl s kamarády do ložnice své ženy a posměšně jim ukazoval, jak sám říkal, „jeptišku“.

Jedna avantýra střídá druhou

Estráda s přáteli u postele své manželky byla jen jednou z mnoha „akcí“, kterými se následník trůnu proslavil. Opilý totiž jednou vtrhl do hotelu Sacher, kde vyděsil hosty. Byl opilý tak, že do hotelu vtrhl celý nahý, jen se šavlí a řádem Zlatého rouna na těle. Jindy zase se skupinou jezdců na koních (podle neověřených zpráv mezi nimi měl být i bratr František Ferdinand d´Este) zastavil židovský pohřební průvod a na koních všichni jezdci přeskakovali rakev.

Ortel je centrem paranormálních jevů

Jak žil, tak i zemřel

Díky svému způsobu života se Ota nakazil syfilidou a následkem toho trpěl hroznými bolestmi. Nemoc zasáhla hrtan a on tak nemohl mluvit. Jeho poslední velikou vášní byla mladá operetní zpěvačka Louise Robinsonová, jež o něj pečovala pod jménem sestra Marta. Setrvala u něho až do posledního vydechnutí.

Synovec jednoho císaře a otec druhého, umírá roku 1906 ve věku jedenačtyřiceti let. Hříčkou osudu zůstává, že teprve o čtyři roky později objevil Paul Ehrlich Salvarsan prví účinný lék proti syfilidě.

Poštovní služby byly problémem už před dvě stě lety, poučili jsme se z nich?

Arcikarel poslední

Otův syn Karel byl však pravý opak. Navštěvoval s přestávkami obnovené Skotské gymnázium, kde si od spolužáků získal svou přezdívku „Arcikarel“. Sám Karel bral tuto přezdívku s humorem, jak by také ne, vždyť ve své době se jednalo prakticky o urážku majestátu. Na rakouský trůn nastoupil 21. listopadu 1916, ovšem na necelé dva roky. Hned 11. listopadu 1918 se totiž vzdal veškerého podílu na státních záležitostech. Tím se však formálně vzdal jen svých činností v oblasti řízení státu, ale jako císař neabdikoval.

Musel proto nové Rakousko opustit. Skončil nakonec ve Funchalu na Madeiře, kde onemocněl zánětem plic a 1. dubna 1922 ve věku pětatřiceti let umírá. Ihned po jeho smrti se vyrojily fámy, že byl na nehostinnou Madeiru poslán úmyslně, protože zde bylo nezdravé podnebí, aby onemocněl. K dispozici nebyli ani lékaři, ani léky.

Zdroj:
Bankl, H. Nemoci Habsburků


Témata:

Nepřehlédněte