Poslední vlak: režisérkou byla Leontýnka z Ať žijí duchové a proč Csongor Kassai hraje pořád židy?

Česko-německý film Poslední vlak z roku 2006 je tím lepším z období druhé světové války, co se u nás natočilo. Ve filmu se objevily jak herecké stálice, tak začínající hvězdičky, které se známými herci teprve měli stát. A tak si milovníci tohoto typu filmů přijdou na své.

Vlakem tam a ne zpět

Děj filmu se odehrává v Berlíně 1943 a následně v židovském transportu do Osvětimi. Němci se rozhodli odvézt z Berlína zbylé židovské obyvatelstvo, v průběhu jara jsou večer co večer odvlečeny celé rodiny, včetně starců a malých dětí. Do posledního vlaku složeného z dobytčáků je nasázeno 688 lidí, mezi kterými nechybí ani slavný boxer Neumann, kabaretiér Noschilk, šestnáctiletá Ruth a další. Ti všichni brzy pochopí, že jejich vlak má jen jeden směr.

Film přináší reálný obraz tehdejšího života židů v Německu, ovšem ne ve všech bodech je naprosto autentický. Například, když na nádraží v Berlíně zpanikaří jedna z žen a začne zpívat píseň považovanou za hymnu přeživších holocaustu, tedy „Zog Nit Keynmol“. Píseň je v jazyce jidiš, kterým však němečtí židé zásadně nemluvili a tuto píseň by v té době asi mohli těžko znát.

Rakousko: evropská velmoc, která měla smůlu a přesto je dnes hospodářskou špičkou

Ve filmu byla pro vlak použita lokomotiva řady 555, tzv. „Němka“, která se i s vlakem řítí vstříc branám Osvětimi. Natáčení probíhalo jak v samotném koncentračním táboře, tak i v obcích Krupá a Chrášťany.

Když vlak přijíždí do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, jsou záběry ve skutečnosti obrácené, tj. Vlak jede směrem od táborové brány. Druhá kolej ve skutečnosti neexistuje, rozmístění kolejí uvnitř tábora taktéž neodpovídá, jsou tři a vlevo při pohledu z tábora k bráně.

Podivní režiséři

Režie filmu se ujala dvojice Joseph Vilsmaier a Dana Vávrová. Obě osobnosti jsou svým způsobem pozoruhodné. Vilsmaier totiž při natáčení spadl z plošiny z výšky tří metrů a musel být kvůli této nehodě hospitalizován se středně těžkými zraněními. Česká režisérka Dana Vávrová, která je divákům známá třeba jako Leontýnka z filmu Ať žijí duchové, zemřela předčasně, za tři roky po natáčení ve věku pouhých 41 let.

Vždycky žid

Kuriózní herecký osud má představitel jednoho z židů Csongor Kassai. Ten jako by nehrál ani jiné role. Žida hrál kromě Posledního vlaku už ve filmech Musíme si pomáhat, Kruté radosti nebo v seriálu Profesionálové.

Zdroj: Wikipedie

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama