• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Poslední vlak: režisérkou byla Leontýnka z Ať žijí duchové a proč Csongor Kassai hraje pořád židy?

  11.6.2021
  Jaroslav Svoboda

  Česko-německý film Poslední vlak z roku 2006 je tím lepším z období druhé světové války, co se u nás natočilo. Ve filmu se objevily jak herecké stálice, tak začínající hvězdičky, které se známými herci teprve měli stát. A tak si milovníci tohoto typu filmů přijdou na své.

  Vlakem tam a ne zpět

  Děj filmu se odehrává v Berlíně 1943 a následně v židovském transportu do Osvětimi. Němci se rozhodli odvézt z Berlína zbylé židovské obyvatelstvo, v průběhu jara jsou večer co večer odvlečeny celé rodiny, včetně starců a malých dětí. Do posledního vlaku složeného z dobytčáků je nasázeno 688 lidí, mezi kterými nechybí ani slavný boxer Neumann, kabaretiér Noschilk, šestnáctiletá Ruth a další. Ti všichni brzy pochopí, že jejich vlak má jen jeden směr.

  Film přináší reálný obraz tehdejšího života židů v Německu, ovšem ne ve všech bodech je naprosto autentický. Například, když na nádraží v Berlíně zpanikaří jedna z žen a začne zpívat píseň považovanou za hymnu přeživších holocaustu, tedy „Zog Nit Keynmol“. Píseň je v jazyce jidiš, kterým však němečtí židé zásadně nemluvili a tuto píseň by v té době asi mohli těžko znát.

  Rakousko: evropská velmoc, která měla smůlu a přesto je dnes hospodářskou špičkou

  Ve filmu byla pro vlak použita lokomotiva řady 555, tzv. „Němka“, která se i s vlakem řítí vstříc branám Osvětimi. Natáčení probíhalo jak v samotném koncentračním táboře, tak i v obcích Krupá a Chrášťany.

  Když vlak přijíždí do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, jsou záběry ve skutečnosti obrácené, tj. Vlak jede směrem od táborové brány. Druhá kolej ve skutečnosti neexistuje, rozmístění kolejí uvnitř tábora taktéž neodpovídá, jsou tři a vlevo při pohledu z tábora k bráně.

  Podivní režiséři

  Režie filmu se ujala dvojice Joseph Vilsmaier a Dana Vávrová. Obě osobnosti jsou svým způsobem pozoruhodné. Vilsmaier totiž při natáčení spadl z plošiny z výšky tří metrů a musel být kvůli této nehodě hospitalizován se středně těžkými zraněními. Česká režisérka Dana Vávrová, která je divákům známá třeba jako Leontýnka z filmu Ať žijí duchové, zemřela předčasně, za tři roky po natáčení ve věku pouhých 41 let.

  Vždycky žid

  Kuriózní herecký osud má představitel jednoho z židů Csongor Kassai. Ten jako by nehrál ani jiné role. Žida hrál kromě Posledního vlaku už ve filmech Musíme si pomáhat, Kruté radosti nebo v seriálu Profesionálové.

  Zdroj: Wikipedie  Nepřehlédněte