Lékař Martin Dokulil řekl, že zkoušejí najít spojitosti ve výsledcích vyšetření jednotlivých lidí, kteří všichni absolvují stejný ponor. Snaží se tak zjistit, zda se dá do budoucna například přecházet dekompresním příhodám.
„Mohlo by to ukázat, jaký fyziologický typ člověka má pro potápění předpoklady,“ řekl potápěč David Čani. Dokulil uvedl, že jde o dobrovolnickou akci, na níž se domluvili sami potápěči.
„Protože jsme všichni potápěči, zajímá nás, jak by se dalo předcházet nebo ovlivňovat dekompresní příhody. Rozhodli jsme se, že po ponoru i přesto, že všichni všechno, co mají, dodrží, všechny časy, tak potápěčům na místě provedeme echo vyšetření srdce, zda tam je přítomnost mikrobublin. Pokud ano, tak se snažíme najít nějakou spojitost, jak by se to dalo ovlivnit do budoucna,“ řekl lékař.
Všichni potápěči tak prováděli stejný zhruba hodinový ponor za stejných podmínek. Chystají se dělat ještě fyzické testy. „Snažíme se, aby potápění bylo čím dál bezpečnější a případně limitovat nějaké rizikové faktory nebo rizikové skupiny. Sami nevíme, jak to bude vycházet. Uvidíme, jestli má smysl se tomu dál věnovat, jestli to není nějaká slepá kolej,“ řekl Dokulil.
Zdroj: ČTK