7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Potvrzeno! Očkování nezpůsobuje autismus. Nová studie vyvrací hlavní argument „biomatek“

Alarmující nárůst nemocných spalničkami má příčinu zejména ve snižující se proočkovanosti populace. Odpůrci vakcinace argumentují hlavně tím, že očkování proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám (MMR) může u dítěte vyvolat autismus. Dánští vědci nyní vyvracejí nebezpečný mýtus. Analyzovali více než půl milionu dětí a výsledek je jasný: souvislost mezi očkováním a autismem nebyla prokázána.

Reklama

Spalničky a autismus

Vakcína MMR straší rodiče po celém světě. Může za to zejména studie gastroenterologa Andrewa Wakefielda z roku 1998, ve které přichází s podezřením, že očkování proti příušnicím, zarděnkám a spalničkám může způsobit u některých jedinců autismus. Ačkoli byla jeho teze několikrát vyvrácena jako nepodložená (očkování probíhá mezi 12. a 15. měsícem, kdy shodou okolností lze nejčastěji i rozpoznat první známky autismu), v rodičích po celém světě zasela semínko nedůvěry k očkování a spustila rozsáhlý odpor proti vakcinaci. Jeho důsledky jsou ostatně patrné z raketového nárůstu takřka vymýcených spalniček.

Po očkování málem zemřela. Přesto ho hájí

Půl milionu dětí a jasný výsledek

Dánští vědci si proto předsevzali jednou provždy potvrdit nebo vyvrátit spojitost autismu s očkováním a ukončit tak nebezpečné spekulace. A jejich vzkaz je jasný: výzkum neobjevil jakoukoliv souvislost mezi očkováním a vznikem autismu. V rozsáhlé studii prověřovali 657 461 dětí narozených v Dánsku v letech 1991 – 2010. Dětí s autismem bylo 6 517.

Děti byly pro účely výzkumu rozděleny do dvou skupin, jedna s očkováním proti MMR a druhá bez něj. Zvýšené riziko autismu se ani u jedné z nich neprojevilo. Vědci tak vyvrátili fámu, které se drží mnozí odpůrci očkování MMR. Studie také pracuje se skupinami dětí, které měly autistického sourozence nebo někoho z příbuzných. Ani tady nebyl prokázán vliv očkování, a to ani v případě, že rodiče byli vyššího věku.

Očkování proti cestovnímu průjmu nebolí. Kolik stojí vakcína?

České děti jsou povinně očkovány proti devíti nemocem. Neočkované děti nepřijímají mateřské školky a rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10 000 korun. Podle ministerstva zdravotnictví je ideální hranice proočkovanosti populace kolem 95 procent – tak mohou být proti nemoci chráněni i jedinci, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni.

Před 22 minutami
Život bez mobilního telefonu si dnes již skoro nikdo neumí představit. Neustále si hledáme informace...
Před 2 hodinami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 2 hodinami
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 3 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Dnes, 11:30
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Reklama