Povinné ručení podle regionů – kde řidiči zaplatí nejvíce a kde naopak nejméně?

Kdo vlastní auto, tak určitě může potvrdit, že se nejedná zrovna o levnou záležitost. Svoboda pohybu a možnost cestování s větším nákladem s sebou totiž logicky nepřináší pouze pohodlí, ale také další pravidelné výdaje. S každým autem musíte každé dva roky chodit na technickou kontrolu, pravidelně mu měnit olej v motoru, přezouvat gumy a samozřejmě také jednou do roka zaplatit povinné ručení.

Na rozdíl od jiných povinností, které jsou s provozem vozidla spojené, placení povinného ručení se žádný řidič nevyhne. Zákon totiž každému vlastníkovi vozidla ukládá povinnost si tento typ pojištění vyřídit. Pokud by totiž s vozem způsobil dopravní nehodu, pojišťovna za něj zaplatí škody na zdraví i majetku, které způsobil ostatním účastníkům nehody. Jako důkaz o zaplacení povinného ručení pak slouží takzvaná zelená karta, kterou řidič předkládá při dopravní kontrole.

Cenu pojištění ovlivňuje mnoho faktorů

Jak už napovídá titulek našeho článku, cena povinného ručení není vždy stejná. Než se ale dostaneme k samotným regionům, musíme tu zmínit i další faktory, které výši povinného ručení ovlivňují. Prvním jsou samotné parametry vozu – tedy jeho objem, stáří i samotný model. Větší auta mají potenciál způsobit vážnější škody, zatímco ta starší jsou náchylnější k poruchám, proto s věkem a objemem přirozeně roste i cena.

Déle cenu ovlivňuje také historie majitele vozu, která se promítá do takzvaných bonusů a malusů. Pokud za sebou máte odřízené roky bez nehod, přičítají se vám na konto bonusy, které znamenají slevu. Jestliže jste ale naopak způsobili nehodu nebo dokonce nehody, dostanete přesný opak, tedy malusy, které cenu vašeho pojištění naopak zvednou. Tyto slevy se nevztahují na auto, ale na řidiče, takže o ně při nákupu nového vozu nepřijdete.

Cena povinného ručení se samozřejmě odvíjí i od konkrétní pojišťovny. Abyste našli tu, která vám nabídne to nejlepší, je třeba, abyste si udělali důkladné srovnání pojištění auta. Jedině tak si totiž uděláte přehled o všech možnostech, který trh nabízí, a budete se moci rozhodnout pro tu správnou. Neřiďte se však pouze cenou, ale i podmínkami, které daná pojišťovna nabízí, abyste se kvůli pár stovkám nepřipravili o vyšší limit nebo jiné zajímavé výhody.

Nejvíce platí řidiči ve velkých městech

Povinné ručení, respektive to, kolik za něj zaplatíte, se může dost lišit podle toho, kde bydlíte. Čím větší je provoz, tím větší je také pravděpodobnost, že dojde k dopravní nehodě, a tak přirozeně roste i cena pojištění. Nejvíce si pojišťovny žádají v Praze, kde po řidičích chtějí bez bonusů zhruba o 1 600 korun více než v Plzni a Brně – tato města představují trojici nejdražších míst, co se povinného ručení týče.

O něco lepší je situace v dalších krajských městech, jako je Hradec Králové, Liberec, Ústí nad Labem a Ostrava, která se v tomto ohledu drží na středové linii. Městem s nejnižším povinným ručením v České republice je pak Jihlava, kde se cena bez bonusů pohybuje něco nad 6 000 korunami. Když se však podíváme na celý region, tak jsou na tom s cenou nejlépe Jižní Čechy, kde k roku 2018 řidiči průměrně zaplatili zhruba 5 900 Kč za rok.

PR

Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Včera, 12:01
Problém orosených oken řeší řada z nás. Někdy je problém banální, proudění tepla brání jen...
30.3.2020
Na počátku byl jeden krásný obraz nahé ženy, který se stal předmětem velikého sváru církevní...
Ilustrační foto.
30.3.2020
Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak...
koronavirus_ilustrační obrázek
30.3.2020
Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti...
30.3.2020
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo...
29.3.2020
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Reklama