20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Poznání není zadarmo. Apollo 13 a jeho vzkaz budoucnosti

Další fotky

Tribuny přetékají návštěvníky, politiky a novináři. Televizní štáby s kamerami a mohutnými teleobjektivy. Antény, které přenášejí přímý přenos do všech koutů této země. Zraky všech se upírají ke štíhlému tělesu rakety, které se leskne několik kilometrů odtud. A pak se ozve v amplionu odpočítávání a všichni se zvedají ze svých míst. Trup rakety se ztrácí v rudém oblaku ohně. Dunivé burácení doléhá až sem. Pět obludných trysek prvního stupně hltá tuny paliva a mění je na energii. Souboj se zemskou tíží vrcholí. A pak si to planeta Země rozmyslí. Pomalu a neochotně otvírá svoji náruč a raketa se za pár desítek vteřin ztratí v oblacích.

Reklama

Píše se rok 1970, a tak nikdo naštěstí ještě nehledí na displeje mobilů a přenosných počítačů. Lidé na tribuně tleskají. Možná tleská i jeden postraší, prošedivělý muž, který patří mezi čestné hosty. Třeba právě myslí na svoje začátky. Na svoje úspěchy se svojí raketou V2, která děsila obyvatele Londýna. Cítí satisfakci i naplnění. Tehdy jeho rakety přinášely smrt, dnes dopravují lidi na Měsíc.

Jak Sověti dobývali Měsíc. Jednou se netrefili, párkrát raketa shořela při startu

Příběh Apolla 13 je přespříliš známý a každý ho jistě zná. Toto zamyšlení by mělo být o něčem jiném. Kosmický program lidem opět ukázal, že poznání není zadarmo. Pomiňme nyní ideologický boj dvou supervelmocí, který stál na jeho počátku. Nelze určit, kdo byl větší a kdo menší hrdina. Už jen pokus něco takového poměřovat, ukazuje na nesmyslnost podobné úvahy.  Byl to Gagarin, který šel jako první do neznáma? Nebo trojice amerických kosmonautů, kteří uhořeli při zkušebním testu? Komarov, který se zabil pádem rotující kabiny, nebo posádka amerického raketoplánu Challenger? To je přeci úplně lhostejné.

FOTO: Apollo13

Apollo13 - Posádka Apolla13Apollo13 - znak Apolla 13Apollo13 - nejkrásnější planetaApollo13 - Wernher von BraunApollo13 - Posádka Chalengeru
Další fotky
Apollo13 - Start Saturnu VApollo13 - první stupeň Saturnu V

Tehdy, před téměř padesáti lety se ukázalo něco naprosto ojedinělého. Lidský rozum zvítězil nad nelítostným osudem. Spolupráce mnoha mozků dokázala tehdy odvrátit smrt posádky Apolla 13. S technikou, která by dnes patřila k muzejním exponátům. Lidé tehdy pochopili, že to jde. Že to funguje. Stačí jen chtít. To však vůbec není to podstatné. Vesmír je ideální příležitostí ke spolupráci. Nemyslím si, že je to naivita. Je to test. Test vyspělosti této civilizace. Lidé v řídícím středisku v Houstonu tehdy obstáli. Obstojíme v tomto testu i my?

 

Před 36 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama