29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Pozor na úrazy dětí. V létě jich přibývá

Zahrady a venkovní prostranství mohou být nebezpečným místem hlavně pro předškolní děti.

Reklama

Policisté v minulosti vyjížděli k několika případům, kdy bylo zraněno, či dokonce zemřelo dítě. Přinášíme vám proto několik doporučení, jak upravit zahradu tak, aby byla bezpečným hracím místem pro nejmenší.

Bazény
Bazény všech druhů a velikostí jsou téměř na každé zahradě. Rodiny si jej pořizují především proto, že považují dovádění svých ratolestí v domácí nádrži za bezpečnější než na veřejných plovárnách. Opak je však pravdou! Je dávno dokázané, že dospělí doma dohlíží na dítě méně pozorněji než na veřejnosti. Často si nesprávně myslí, že jejich bazén, ve kterém je jen několik centimetrů vody, je malý a dítě se něm nemůže utopit. Velké zahradní bazény zase nejsou správně zabezpečeny krytem, nebo obehnány plotem, aby se k nim samotné dítě nedostalo. Zde především platí, že děti nesmí zůstat bez dozoru a to ani na okamžik, schůdky nesmí být na hraně bazénu, kryt bazénu musí být zavřený, okolo bazénu nesmí být kluzký povrch.

Chemikálie
Chemikálie patří mezi velká nebezpečí, a proto patří pod zámek. Stejně jako v kuchyni, také v zahradě se používají chemické prostředky. Hnojiva, postřiky, fungicidy, barvy a laky, tím spíše herbicidy patří pouze tam, kam děti nedosáhnou, nejlépe do uzamykatelné skříňky. Dítě totiž je schopno překonat i bezpečnostní uzávěry plastových lahví. Děti nepodceňujme, ale chraňme.

Jedovaté rostliny
Dalším velkým nebezpečím, kterému musíme čelit, jsou jedovaté rostliny, které jsou sice nádherné, ale o to více nebezpečné. Dojde-li k tomu, že dítě pozře jedovatou rostlinu, okamžitě kontaktujte toxikologické informační středisko.

Pády z výšky
Různé zdi, sloupy, vysoké stromy, střechy, sousedova kůlna nebo garáž, to jsou všechno lákadla pro děti, především chlapce. Všechno přímo svádí, aby tam děti vylezly, vyšplhaly, a pak se pořádně rozhlédly kolem. A stojí-li nablízku ještě žebřík, nic není nepřekonatelné. A takových lákadel je zahrada plná. Proto i tady velký pozor – spadnout i z poměrně malé výšky může být fatální, s doživotními následky.

Pracovní nástroje
Také ostré předměty chtějí děti vyzkoušet. Kladivo, ruční pila, krumpáč, to vše bývá ve středu jejich zájmu, když musejí něco na zahradě tvořit. O stupeň nebezpečnější jsou pak sekera, srp, kosa – ty raději nikdy nenecháme na očích, tím méně zapomenuté někde v koutě zahrady. Zahradní elektrické nebo motorové přístroje včetně pily a sekačky jsou pak vůbec jednou z nejstrašnějších věcí, když se k nim dítě nečekaně přimotá.

Čas zmatků a změn byl u konce. Měřím, měříš, měříme

Před 2 hodinami
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Před 3 hodinami
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama