26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Pracujete i o dovolené? Naučte se relaxovat, a zvýšíte svou produktivitu

Patříte k pracovníkům (v Británii je jich 50 procent), kteří si během roku nevybírají celou svou placenou dovolenou? Tato statistika pochází z průzkumu organizace Harris z roku 2014, který rovněž ukázal, že 45 procent Britů o dovolené vykonává kancelářskou práci. Nemělo by nás tedy překvapovat, že stále více lidí má potíže s pracovním stresem, únavou a vyhořením. Pokud si dostatečně často nebudete brát volno, riskujete kariérní krizi.

Reklama

Jak často se během obvyklého pracovního dne zastavíte a uděláte si přestávku – zvednete se od stolu, abyste načerpali novou energii? Nedostatečné množství přestávek může zničit vaši produktivitu. Autor pracovních příruček Stephen Covey to srozumitelně vysvětluje přirovnáním ke dřevorubectví – když chcete kácet stromy, musíte si dělat přestávky, abyste naostřili sekeru. Když se tedy budete chovat jako workoholik a svou pomyslnou sekeru brousit nebudete, zůstane tupá a nepoužitelná.

Na delší dovolené můžete lépe zaměřit svou pozornost na to, co je důležité, a promýšlet, jak chcete naložit se svým časem. Jakmile opustíte své normální prostředí a každodenní rutiny, začnete dostávat nové nápady, co a jak byste mohli dělat.

Nebaví vás vaše práce? Máme několik tipů, jak si práci zpříjemnit

Během dne dělejte malé přestávky

Každých 25 minut si udělejte pětiminutovou přestávku a každé dvě hodiny delší pauzu. Takové krátké přestávky při domácích pracích nebo plnění kancelářských úkolů vám umožní zachovat si jasnou mysl, bdělost a koncentraci. Tento nástroj pro správu času, který se nazývá metoda Pomodoro a vytvořil ji Ital Francisco Cirillo, prokazatelně omezuje duševní únavu.

Na dovolené se chovejte jako na dovolené

Vyberte si všechny dny roční dovolené, na které máte nárok. Je-li to nutné, rozdělte si dovolenou na kratší úseky a maximálně se snažte využít veškerý dostupný čas. Život je příliš krátký, abyste si mohli dovolit nevyužít každého dne mimo práci. Plánujte dostatečně dopředu, promyšleně delegujte své úkoly a nemyslete si, že jste v práci nenahraditelní.

Chcete mít více energie? Dělejte těchto 5 věcí každé ráno

Na prázdninách nekontrolujte své pracovní e-maily. Vypněte si také pracovní telefon. V případě potřeby můžete navrhnout, že budete kontrolovat důležitou elektronickou poštu nebo hlasové zprávy jednou denně. Umožňuje váš zaměstnavatel, abyste se na dovolené takto „odstřihli“? Pokud v tomto aspektu panují nějaké neshody, promluvte si se šéfem a zkuste dojít ke kompromisu. Nebojte se nastavit vlastní pravidla ohledně toho, jak – a pokud vůbec – budete na dovolené pracovat.

S víkendovými dny zacházejte stejným způsobem

Každý týden obsahuje dva volné dny. Určete si svá pravidla – můžete například pracovní telefony a e-maily o víkendu kontrolovat jen jednou nebo nejvýše dvakrát. Jak byste se jinak mohli v pondělí ráno vrátit do práce osvěžení a plní energie?

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)

Před 1 hodinou
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 1 hodinou
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 2 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama