• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Praha dala na Prague Pride 700 tisíc, vyvěsí i duhovou vlajku

  31.7.2023
  Jan Štoll

  Praha vyvěsí od 7. do 13. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Schválili to radní.

  Praha také akci jako každoročně finančně podpořila. Zástupci pořadatelů dříve kritizovali, že město letos neplánovalo vyvěsit v ulicích duhové vlajky a osvítit Petřínskou rozhlednu. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) radní schválili, že podpora bude v obdobném rozsahu jako v minulých letech.

  Akce se koná pod záštitou metropole a podle mluvčího Prahy Tadeáše Provazníka na ni magistrát přispěl částkou 700 tisíc korun. Dalších 123 tisíc korun pak dal na charitativní běh proti homofobii a prevenci HIV Fun&Run, dodal.

  V minulých dnech organizátoři pochodu uvedli, že hlavní město omezilo podporu akce například tím, že nevyvěsí v ulicích duhové vlajky a neosvítí Petřínskou rozhlednu v duhových barvách. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v reakci uvedl, že město jako každoročně podpořilo neziskové aktivity festivalu. „Komerční stránky akce – stejně jako u jakékoliv jiné akce – nemohu odpovědně z pozice primátora podpořit. Věřím, ze tradice rozumné podpory Prague Pride bude pokračovat i v následujících letech,“ uvedl ke kritice.

  Radní Zábranský po schválení na radě na sociálních sítích sdělil, že rozsah podpory ze strany magistrátu bude na jeho návrh obdobný jako v minulém volebním období. „Rozsah symbolické podpory Prahy vůči festivalu bude obdobný jako v uplynulých letech, tedy včetně vyvěšení vlajek na sloupech veřejného osvětlení a nasvícení Petřínské rozhledny,“ napsal.

  Festival Prague Pride se letos uskuteční od 7. do 13. srpna na několika místech Prahy. Nabídne na 150 akcí včetně průvodu, který v sobotu 12. srpna vyjde z Václavského náměstí na Letnou. Tématem 13. ročníku jsou tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější, než si myslíte.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte