Praha, hlava království. Začala se zvětšovat jako sněhová koule

Další fotky

Sice by to bylo nezvyklé, ale představte si poloprázdnou dálnici D1. Vracíte se do hlavního města, v poklidu a bez nervozity. Míjíte žlutý kilometrovník, do Prahy zbývá třicet kilometrů. Začínají se objevovat první obří hangáry skladů všeho druhu a obzor se před vámi pomalu, ale jistě rozjasňuje. Jasná záře na obzoru, z milionů světel a světýlek, zahání z oblohy světlo hvězd. Píše se rok 2020. Do Prahy zbývá třicet kilometrů.

Co je na tom divného, řeknete si. Nebylo tomu tak vždy. Nejen ve středověku. Ještě před sto lety byste šlapali těch třicet kilometrů ve tmě a doufali, že se mezi mraky objeví měsíc. Dneska byste si významně zaťukali na čelo, pokud by vás někdo lákal na jedinečný a nezapomenutelný výlet do dalekého Šáreckého údolí, nebo snad dokonce na Kunratický hrádek. Oblíbené destinace pražských měšťanů, výlety, které se plánovali měsíc dopředu a stejně tak dlouho se o nich mluvilo i po výletě.

OBRAZEM: Takhle kdysi vypadala matička Praha. Fotograf město zachycoval na panoramatických snímcích

Praha caput regni. Praha, hlava království. V dobách Otce vlasti na sedmé příčce Evropy.  Benátky, Paříž, Milán, Gent, Bruggy, Florencie. Tato města Prahu předstihovala. Přístavy nebo hanzovní centra. Prahu vždycky dálkový obchod míjel. Chyběla konkurence. Projeví se to o mnoho let později. Vše se kupovalo za hotové. Kutnohorské stříbro se zdálo nevyčerpatelné.

Pokud Praha zažívala svoje chvíle slávy na mezinárodním poli, bylo to vlastně jen dvakrát. Jednou za Karla IV. a podruhé v době, kdy vládl císař, kterého mají lidé celkem rádi, Rudolf II. Po ztrátě titulu císařské metropole se z Prahy stalo provinční hnízdo, druhořadého významu.

Jak vypadala Praha na snímcích časopisů druhé půle 19. století

Královské, hlavní město Praha, vzniklo 12. 2. 1784, sloučením čtyř samostatných, historických celků. Staré město pražské, Nové město pražské, Malá Strana a Hradčany. Po Vídni tak vzniklo druhé největší město habsburské monarchie. Jeden a půl kilometru čtverečních a 76 000 obyvatel. Žádný pražský okruh. Sázku, že od snídaně do oběda obejdete celou Prahu, jste tehdy s přehledem vyhráli. Město, sešněrované hradbami, které již ztrácely na svém vojenském významu.

První vlaštovkou byl zákaz Josefa II. pohřbívat v kostelech, a na hřbitovech uvnitř hradeb. Praha se vlastně začala rozrůstat díky mrtvým.

FOTO: Praga caput regni

Praga caput regni - PrahaPraga caput regni - prahaPraga caput regni - PrahaPraga caput regni - PrahaPraga caput regni - Praha
Další fotky
Praga caput regni - PrahaPraga caput regni - Praha

Pak dorazila průmyslová revoluce. Vodovod, kanalizace, plynovod, doprava, rozdílné daně, mezi jednotlivými obcemi v okolí. Dokonalý zmatek, který se dal odstranit jenom jediným způsobem.  Nebylo jiné řešení než sloučit. Praha se začala zvětšovat jako sněhová koule, nabalující další vrstvy.

Roku 1850 Židovské město. Od roku 1875 se začaly bourat městské hradby. Ti, kdož krátce před tím skoupili laciné parcely v okolí, se stali přes noc milionáři. Do roku 1901 Vyšehrad, Holešovice, Bubny a Libeň. Velikost několika fotbalových hřišť se na počátku nového století zvýšila na dvacet kilometrů čtverečních, a růst pokračoval. V následujících dvaceti letech zvýšila Praha svoji plochu více než osmkrát. Statut samostatných měst si až do roku 1922 podržely jen Královské Vinohrady a Žižkov, aby byly také pohlceny. Zákon z roku 1922 definitivně potvrdil Prahu jako hlavní město nového státu.

 

Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Včera, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Včera, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Včera, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Včera, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Včera, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
21.2.2020
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
21.2.2020
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama