-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Praha hledá strážníky. Zn. plat až 44 tisíc korun měsíčně

Ulice plné odpadků, poházené popelnice, moč vsáklá ve fasádách domů po řádění opilců a bezohlední šoféři. Tyto scénáře budou na dennodenním pořádku v hlavním městě stále častěji. Důvodem je žalostný stav městských strážníků. „Chybí jich 320,“ stěžuje si náměstek pro bezpečnost Petr Hlubuček (STAN/Spojené síly pro Prahu).

Reklama

V současnosti má Městská policie hl. města Prahy okolo 2000 strážníků. Uhlídat bezpečnost a pořádek v ulicích metropole však podle informací magistrátu nezvládají. „Chybí nám 320 strážníků, které chceme k městské policii nabrat. Ale nemáme lidi, nemáme kde brát,“ vysvětlil pro Náš REGION důvody nedostatku náměstek primátora Petr Hlubuček. Hlavní roli už přitom peníze hrát nemohou. Teď má totiž podle informací Našeho REGIONU pražský strážník s desetiletou praxí a se všemi příplatky v průměru 38 tisíc korun měsíčně. Od Nového roku se strážníkům navíc přidalo. „Od ledna může brát až 44 tisíc korun měsíčně. A to už není málo,“ myslí si Hlubuček.

Víc „chcípáků“ než chlapáků

Neduhem je zoufalý fyzický a psychický stav uchazečů. To vyplývá z výběrových řízení. „Za první půlrok 2018 nás 400 lidí oslovilo, že by chtělo k městské policii. A vzali jsme jen 50 z nich. Většina neprošla přes naše kritéria, která jsou velmi přísná. A která bych byl nerad, kdybychom snižovali,“ řekl pro Náš REGION Hlubuček. Úspěšnost přejít přes testy je tedy 12,5 procenta.

Existují také benefity, které mohou zájemce přilákat. Strážníci mají nárok na ubytovnu nebo na příplatek na bydlení a na dopravu 6000 korun měsíčně, dále na rizikový příplatek. Ten budou nově dostávat 7500 korun. „Rizikový příplatek je od 1. ledna zvýšený z původních 6000 korun o 1500 korun,“ potvrdil Hlubuček.

Opilý řidič se proboural domem, čtyři zranění

Radní pro legislativu Hana Marvanová se v lednu také obrátila na ministerstvo práce a sociálních věcí s návrhem na zvýšení rizikového příplatku strážníkům až na 10 tisíc korun. „Porovnáme-li práci strážníka obecní policie a policisty, zjistíme, že se jedná o práci obdobně náročnou a také obdobně rizikovou. Odlišné odměňování je tedy neodůvodněné, porušuje princip spravedlivého odměňování a zároveň snižuje atraktivitu strážnické profese na trhu práce,“ míní radní.

Ovšem všechny benefity nemusí vyvážit fakt, kdo městským strážníkům v Praze velí. Už šest let má sbor na starosti ředitel Eduard Šuster, za jehož vedení strážníků jen ubývalo. Přesto inkasoval několikasettisícové odměny. Podle Richarda Krbka, jednoho z odborářů, navíc kvůli Šusterově neschopnosti posílit stavy musejí stávající zaměstnanci vykonávat náročnou práci i za chybějící kolegy, což se podle něj může projevit na jejich unavenosti.

 

Čím lákají k městské policii

Nástupní hrubý plat ve výši až 36 500 korun včetně nadstandardních benefitů:

  • Náborový příspěvek 100 tisíc korun.

  • Ubytování po dobu základní odborné přípravy zdarma.

  • Příspěvek na bydlení a dopravu až 6000 korun.

  • Příspěvek na dovolenou.

  • Stravenky v hodnotě 100 korun.

  • Budete pracovat v přátelském kolektivu, kde vás čeká náročná, ale také zajímavá a různorodá práce a nadstandardní benefity.

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama