• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Praha otevře náplavky, Čertovka a přívozy zůstanou uzavřeny dál

  20.4.2023
  Jan Štoll

  Průtok Vltavy je aktuálně setrvalý a stále dosahuje prvního stupně povodňové aktivity. S ohledem na předpokládané hezké počasí povodňový orgán rozhodl o ukončení protipovodňových opatření na náplavkách. Zbylá opatření však zůstávají stále v platnosti,  podle předpokladu mají trvat do úterý 25. dubna, informoval o tom magistrát.

  „Potěšující zprávou je, že povodňové nebezpečí z větší části pominulo. Jako pozitivní také vnímám, že se prokázala funkčnost protipovodňových opatření a Praha se z minulé kalamity poučila. Ve spolupráci s Povodím Vltavy budeme situaci dál sledovat,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

  Povodňová komise s ohledem na pravděpodobný pozitivní vývoj počasí rozhodla o ukončení opatření na náplavkách, které se od čtvrteční (20.4.) 13.00 hodiny vracejí do běžného provozu. Komise při zpřístupnění náplavek přihlédla také k tomu, že aktuálně na náplavkách nedochází k žádným dramatickým situacím. Nadále však zůstávají z preventivních důvodů uzavřená vrata na Čertovce a stále zůstávají mimo provoz přívozy. Lidé na náplavkách by měli hlavně u břehů dbát zvýšené opatrnosti i s ohledem na to, že voda ve Vltavě má zvýšený průtok a je velmi kalná, což by znesnadňovalo případné práce záchranářům.

  Dle předpovědi meteorologů a hydrometeorologů by první stupeň povodňové aktivity mohl v Praze pominout v úterý 25. dubna. „Velmi mě těší, že se nenaplnil možný scénář, že by uzavírka náplavek mohla zasahovat také do víkendu. Přeci jen jedná se o vyhledávané místo, jak Pražanů, tak návštěvníků hlavního města. Průtok budeme nadále monitorovat a podle budoucího vývoje budeme reagovat,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy Jana Komrsková.

  Komise také upozorňuje všechny půjčovny loděk, šlapadel,  stavaře a další na Vltavě, aby s ohledem na zvýšený průtok dbali zvýšené opatrnosti a nadále postupovali podle povodňových plánů. Přítoky do Vltavské kaskády jsou aktuálně stále vyšší, Vltava by měla mít maximální průtok 550 m3/s, který by se měl postupně snižovat.

  Zdroj: sto  Nepřehlédněte