• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha podpoří Prague Pride duhovou vlajkou

  24.7.2023
  Simona Knotková

  Praha vyvěsí od 7. do 13. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili radní města.

  Praha také akci jako každoročně finančně podpořila. Zástupci pořadatelů dříve kritizovali, že město letos neplánovalo vyvěsit v ulicích duhové vlajky a osvítit Petřínskou rozhlednu. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) v pondělí radní schválili, že podpora bude v obdobném rozsahu jako v minulých letech.

  Akce se koná pod záštitou metropole a podle mluvčího Prahy Tadeáše Provazníka na ni magistrát přispěl částkou 700.000 korun. Dalších 123.000 korun pak dal na charitativní běh proti homofobii a prevenci HIV Fun&Run, dodal.

  V minulých dnech organizátoři pochodu uvedli, že hlavní město omezilo podporu akce například tím, že nevyvěsí v ulicích duhové vlajky a neosvítí Petřínskou rozhlednu v duhových barvách. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v reakci uvedl, že město jako každoročně podpořilo neziskové aktivity festivalu. „Komerční stránky akce – stejně jako u jakékoliv jiné akce – nemohu odpovědně z pozice primátora podpořit. Věřím, ze tradice rozumné podpory Prague Pride bude pokračovat i v následujících letech,“ uvedl ke kritice.

  Radní Zábranský v pondělí nicméně po schválení na radě na sociálních sítích sdělil, že rozsah podpory ze strany magistrátu bude na jeho návrh obdobný jako v minulém volebním období. „Rozsah symbolické podpory Prahy vůči festivalu bude obdobný jako v uplynulých letech, tedy včetně vyvěšení vlajek na sloupech veřejného osvětlení a nasvícení Petřínské rozhledny,“ napsal.

  Ještě před duhovým pochodem pražský magistrát na svých budovách podle v pondělí schváleného dokumentu vyvěsí 2. srpna romskou vlajku k připomenutí Mezinárodního dne romského holokaustu. V říjnu na Památný den Sokolstva také na obou magistrátních budovách zavlaje sokolská vlajka.

  Festival Prague Pride se letos uskuteční od 7. do 13. srpna na několika místech Prahy. Nabídne na 150 akcí včetně průvodu, který v sobotu 12. srpna vyjde z Václavského náměstí na Letnou. Tématem 13. ročníku jsou tradice a jejich význam pro fungování společnosti s mottem Tradičnější, než si myslíte.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte