• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Praha rozdělila 65 milionů z fondu UNICEF mezi organizace, které podporují děti a mládež z rodin uprchlíků

  1.9.2023
  Doris Drienová

  Pražský magistrát rozdělil mezi 64 projektů na podporu dětí ukrajinských uprchlíků 65 milionů korun z peněz, které získal od Dětského fondu OSN (UNICEF). Program slouží k podpoře komunitních center, jazykových kurzů, psychologických poraden a dalších opatření pro zapojení mladých Ukrajinců do české společnosti.

  Novinářům to v pátek řekli zástupci magistrátu a UNICEF. Město loni dostalo od organizace 333 milionů korun k řešení uprchlické krize.

  „Pomoc není pouze v rovině materiální, ale i v rovině sociální soudržnosti a podpory dětí a mládeže z Ukrajiny,“ řekl ke smyslu programu náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). „Nejde jen o to jim zajistit pouze bydlení a základní potřeby, ale je třeba se také postarat o jejich integraci, duševní rozvoj a podobně,“ dodal. Loni se podle něj v programu podařilo rozdělit jen asi 35 milionů korun, i když alokace byla podobná jako letos.

  Vedoucí kanceláře UNICEF pro řešení uprchlické krize Yuli Olejniková řekla, že Praha se stala vstupní branou pro velké množství uprchlíků z Ukrajiny a většinu z nich tvoří ženy a děti. Mladé Ukrajince podle ní často trápí trápí deprese, úzkost nebo pocit izolace mezi spolužáky a poskytnout jim podporu je zásadní.

  „Všechny organizace mají už peníze na účtech a pracují,“ řekl ředitel magistrátního odboru kultury a cestovního ruchu Jiří Sulženko. Podpořené organizace se podle něj zabývají například poskytováním kurzů českého jazyka s ukrajinskými lektory, kariérním poradenstvím, pořádáním komunitních aktivit nebo psychologickou podporou. Dotace získaly jak velké, tak menší organizace a pohybovaly se od 40.000 po čtyři miliony korun.

  Podpora by podle zástupců města měla pokračovat i v dalších letech, i kdyby se fond UNICEF rozhodl směrovat peníze jiným způsobem. „Není možné v případě, že by UNICEF nebyl takto štědrý, s podporou přestat, muselo by ve větší míře přispět hlavní město, protože ty programy mají opravdu smysl v dlouhodobém horizontu,“ řekl Pospíšil. Olejniková doplnila, že podobu podpory v dalších letech nyní organizace řeší. „O nových prioritách budeme informovat,“ řekla.

  Do Prahy od začátku války na Ukrajině před více než rokem přišlo okolo 100.000 lidí, z toho necelou polovinu tvoří ženy a zhruba třetinu děti. Někteří uprchlíci však v Praze nezůstávají a pokračují dále do jiných regionů nebo například do Německa. Město založilo také Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny, které má zajistit dlouhodobější služby a asistenci těm Ukrajincům, kteří v metropoli alespoň prozatím zůstali.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte