Praha se snaží prosadit, aby na pohotovostech sloužili praktičtí lékaři

15.12.2021
Redakce

Pražský magistrát jedná s lékařskými komorami a zdravotními pojišťovnami o tom, aby na pražských pohotovostech sloužili praktičtí lékaři. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví pražského zastupitelstva to řekl ředitel odboru zdravotnictví magistrátu Martin Ježek. Pohotovosti v metropoli zajišťují převážně státní nemocnice, kterým město dává peníze. Podle Ježka se však částka stále zvyšuje a stávající systém je obtížně udržitelný.

Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích a v Městské poliklinice. Jejich provoz vyjde hlavní město v příštím roce na 39 milionů korun, což je meziročně o asi čtyři miliony korun více. „Každoročně se o nějakých čtyři, pět milionů posouváme,“ řekl Ježek. řešením by podle něho byla změna systému.

Město podle ředitele jedná se zástupci praktických lékařů a pojišťoven o tom, že by praktici získávali za služby na pohotovostech peníze od pojišťoven, případně by za neúčast byli finančně postihováni. Ředitel dodal, že v Praze je 750 praktických lékařů pro dospělé a 250 pro děti, takže by služby nemusely být nijak časté pro to, aby byly pohotovosti personálně zajištěny.

Radní Milena Johnová (Praha Sobě) dodala, že by bylo nutné vyřešit organizaci služeb a další otázky. Zmínila také fakt, že řada pacientů pohotovostí je mimopražských, u těch zubních je to podle ní zhruba polovina. Radní dodala, že o této otázce jedná i s vedením Středočeského kraje.

Počet pacientů na pražských pohotovostech však loni meziročně klesl. Lékaři ošetřili 93.957 lidí, což je o 42.866 méně než v roce 2019. Nejčastěji na pohotovosti dorazili dospělí a nejvíc pacientů přijali lékaři v lednu. Více než polovinu ošetřených tvořili Pražané. Druhou nejpočetnější skupinou byli Středočeši a zbytek tvořili obyvatelé jiných krajů či cizinci.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte