25℃
Dnes je 26. duben , svátek má Oto

Praha si na konci týdne připomene válečné veterány a konec války

Piety, bohoslužby i veřejná shromáždění připomenou na konci týdne v Praze den válečných veteránů a 100. výročí od konce první světové války. Hlavní akcí bude, jako každoročně, slavnostní vojenský nástup na Vítkově. Praha 2 také uspořádá na náměstí Míru Den válečných veteránů. Výročí ukončení krvavého válečného konfliktu si premiér Andrej Babiš (ANO) odletí v neděli připomenout do Paříže, kde se uskuteční oslavy za účasti desítek státníků.

Reklama

Den válečných veteránů se tradičně slaví 11. listopadu, tedy v den, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. Postupem času se oslavy konce konfliktu, který si vyžádal miliony obětí a mnoho dalších doživotně poznamenal, přeměnily v připomínku válečných veteránů. Jejich symbolem se stal květ vlčího máku, kteří si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001.

Retro potraviny. Jak se změnila kvalita jídla v českých obchodech?

Vyvrcholením oslav bude každoroční slavnostní nástup na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově, který se bude konat v neděli od 11:00. Zúčastní se ho ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata a další významní politici a představitelé veřejného života. U památníku budou položeny věnce a ministr následně udělí vyznamenání válečným veteránům, současným vojákům nebo civilistům.

Už ve čtvrtek se uskuteční v Rudolfinu slavnostní koncert Ústřední hudby AČR, na kterém vystoupí i operní zpěvačka Lucie Silkenová, zpěvák Vlasta Horváth, Boni Pueri, Kühnův dětský sbor a Dětský pěvecký sbor Mariella.

Za válečné veterány se budou v Praze také konat bohoslužby. V pátek ji bude hostit vojenský kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech, zazní během ní i modlitba za padlé a zemřelé a modlitba za mír. Další se uskuteční v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, chystá ji československá husitská církev.

Z městských částí chystá připomínku Praha 2. V pátek uspořádá na náměstí Míru Den válečných veteránů, zúčastní se ho i armáda, která předvede svou techniku a výzbroj. Vystoupí také vojenská hudba. Praha 2 umístila ve čtvrtek ve vestibulu radnice pamětní knihu. „Očekáváme, že lidé budou do této pamětní knihy psát vzkazy našim vojákům na zahraničních misích, které jim pak budou předány,“ uvedla starostka městské části Jana Černochová (ODS). Lidé se do ní budou moct podepsat i v pátek na náměstí. Před kostelem sv. Ludmily bude také umístěno 30 křížů na památku vojáků, kteří padli v novodobých misích, a to včetně čtyř letošních obětí.

Zdroj: čtk

Mládežnický hokej by bez podpory města v Praze nepřežil

Před 1 hodinou
Ano, půvab té ženy bere dech, doslova. Není to klasická filmová hvězda, která přezářila oblohu...
Před 1 hodinou
Hrad Houska by měl být cílem pouze pro zdatné výletníky. Pokud nemáte auto, které můžete...
Včera, 18:30
Strom jako symbol života a plynutí času… Květinová výstava Flora Olomouc zve ve dnech 25....
Včera, 17:30
Komunikace je v rodině velký oříšek. Některé rodiny to zvládají lépe, jiné hůř. Každá rodina...
Včera, 16:27
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Včera, 16:00
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Včera, 14:00
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Včera, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Včera, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Včera, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Reklama