25 projektů klíčových pro rozvoj Prahy. Představí je výstava

Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25 projektů klíčových pro další rozvoj metropole.

Má podobu velkoplošné projekce s detaily o jednotlivých plánech. Návštěvníci mohou také pomocí pěti zelených žetonů hlasovat pro záměry, které považují za nejpřínosnější. Výstava se koná od středy do 20. prosince v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v areálu IPR v Emauzech.

Jak řekl šéf IPR Ondřej Boháč, záměry byly vybrány z dřívějšího projektu Praha zítra, ve kterém IPR zkatalogizoval stovky veřejných i soukromých plánů rozvoje v metropoli. Vybrané investice jsou rozděleny do pěti částí – nové čtvrti, nové parky, nová náměstí, nové příležitosti a nová dopravní propojení. Na výběru IPR spolupracoval s vedením magistrátu.

Mezi nové čtvrti patří plánovaná zástavba na smíchovském a žižkovském nákladovém nádraží, na brownfieldu Bubny-Zátory mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice nebo v oblast Bohdalec-Slatiny mezi Michlí, Vršovicemi a Zahradním Městem. Nové parky mají vzniknout například podél Vltavy nebo podél železniční trati mezi Vršovicemi a Strašnicemi, kterou nynější modernizace koridoru vyřadí z provozu.

Alfons Mucha táhne! Výstavu vidělo už přes 10 tisíc lidí

Výstava zahrnuje také dlouho připravované investice, jako je metro D a dokončení městského okruhu. Kromě toho také stavbu filharmonie na Vltavské, rekonstrukce velkých náměstí, stavbu Dvoreckého mostu mezi Podolím a Smíchovem nebo dostavbu Kongresového centra Praha. V nejužším centru se expozice zaměřila například na plánovanou proměnu tzv. hradebního korza, tedy ulic nacházejících se v území bývalých staroměstských hradeb.

Součástí výstavy je multimediální panel, kde každý z pražských radních přibližuje, co sám považuje za nejpodstatnější. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zdůraznil nutnost rozvoje nyní prázdných ploch v širším centru metropole. „Z mého pohledu je důležité i v této době, která nám ekonomicky nepřeje, abychom zachovali zásadní investiční priority a starali se o rozvoj města do budoucna, což znamená odblokovat brownfieldy,“ řekl. Konkrétně zmínil plánovanou zástavbu na největším pražském brownfieldu Bubny-Zátory, ke kterému IPR připravuje urbanistickou studii. V budoucnu by tam mělo najít nový domov 25.000 lidí a vzniknout až 29.000 pracovních míst.

Boháč dodal, že v lednu na nynější výstavu naváže další, která se zaměří na Nákladové nádraží Žižkov.

ČTK

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
20.10.2020
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama