Poznejte šest nejkrásnějších starých vil na Praze 6. Víte, jak vypadají dnes?

Další fotky

Vydavatelství Foibos Books vydalo knihu „Slavné vily – Bubeneč“. Ta navazuje na úspěšné publikace o slavných stavbách v Praze 6 a vilách na Babě. Dokumentuje šest desítek staveb z hlediska jejich historické a kulturní hodnoty. Podrobně se věnuje také stavebníkům a architektům, jejich osudům a životním peripetiím v návaznosti na zrealizovanou výstavbu mezi Letnou a Císařským mlýnem.

První občanská vila stála právě v Bubenči

Vznikla kolem roku 1810 a postavil ji pro sebe stavitel Josef Zobel nedlouho před svojí smrtí, která ho zastihla v roce 1814. Dnes se v místech, kde stála, rekonstruuje tzv. prostřední Petschkova vila, respektive se tu chystá nový Památník národního písemnictví.

Vily se v Bubenči pak začaly stavět po více než půl století, zřejmě první byla dnes přehlížená Wolfova vila v Pelléově ulici č. 14, vystavěna po r. 1865 pražským stavitelem Františkem Wolfem, kde je dnes velvyslanectví Egypta.

Následovaly zničená Lippmannova vila (na jejím místě dnes sídlí státní policie) a Lannova vila na „rohu“ Pelléovy a ulice V sadech.

FOTO: 6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes?

6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 2 wolfova vila6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 3 Lippmanova vila6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 4 v sadech 1, lannova6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 5 Koulova vila ve Slavíčkově ulici6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 6 Králíčkova (Krausova) vila v ul. Na Zátorce 3
Další fotky
6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 7 Jurkovičova (Náhlovského) vila v Suchardově ulici6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 1 slavné vily bubenče6 nejkrásnějších starých vil na Praze 6: Jak vypadají dnes? - 8 editor knihy prof. Petr Urlich

Tři z nejkrásnějších

O dvacet let později začaly být velmi žádanými pozemky na Špejchaře a v okolí.

Vyrostlo tu několik skutečně skvostných vil, například ve Slavíčkově ulici pak lze spatřit vlastní vilu profesora Jana Kouly. Vily byly do té doby stavěny v prostředku zahrad, Koula ji ale předsunul do ulice, čímž zvětšil zahradu. Dům postavil v roce 1896 bubenečský stavitel Rudolf  Koukola (jeho vlastní vila je na konci Slavíčkovy ulice proti další jeho práci, tzv. Pelléově vile.) V domě žila herečka Jana Koulová se svým manželem, divadelním režisérem Otou Ornestem.

Jak vypadal most u Národního divadla před více než sto lety. Prohlédněte si Prahu po návratu v čase

V souběžné ulici Na Zátorce lze obdivovat pozdně secesnímu domu ředitele kolínské draslovny Julia Krause od renomovaných autorů, architekta Emila Králíčka a stavitele Matěje Blechy (1908). Po listopadu byla ve vile redakce časopisu ELLE a dalších.

Nadohled je vila snad ještě působivější, dům dr. Náhlovského, secesní objekt Dušana Samo Jurkoviče, vyznavače lidové architektury. V roce 1908 ji vyzdvihl stavitel Jan Pacl.

Křest knihy je v Šestce

Součástí knihy je i mnoho dosud nepublikovaných archivních materiálů. Autory publikace je desítka teoretiků a historiků architektury, editorem knihy byl prof. ČVUT Petr Urlich.

Slavnostní křest publikace – přesněji už druhý – proběhne 31. října od 17 hodin v knihkupectví KOSMAS v přízemí obchodního centra Šestka v Ruzyni.

Historická událost: Do Prahy se vracejí trolejbusy

21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
15.6.2021
Pokud bude developer chtít stavět tam, kde se to nesmí, bude si moci podle plánu...
Reklama