Bohém Jaroslav Hašek měl dvě manželky a psal knihy v hospodě. Autorovi Švejka by nyní bylo 135 let

Další fotky

Spisovatel Jaroslav Hašek se narodil před 135 lety v Praze, konkrétně 30. dubna 1883. Jeho hlavním přínosem pro naši kulturu bylo stvoření postavy dobrého vojáka Švejka. Připomeňme si jeho nedlouhý osud, nedožil se ani čtyřicítky, a zajímavosti z jeho života.

Nejen spisovatel, ale také novinář Jaroslav Hašek. Jeho Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války patří mezi naše nejpřekládanější knihy, před pěti lety byly Haškovy knihy přeloženy do 58 různých jazyků.

Český voják Švejk je světově proslulý. Kde všude najdete jeho sochy?

Otec se upil, matka se často stěhovala

Jaroslav Hašek se narodil v Praze do rodiny učitele matematiky a náboženského fanatika. Jeho otec Josef se upil k smrti, když alkoholem zaháněl bolesti, které mu způsobovala rakovina. Jeho matka se jmenovala Kateřina, měl další dva sourozence. Jako malý se po předčasné smrti otce více než patnáctkrát stěhovali.

FOTO: Jaroslav Hašek

Jaroslav Hašek - Jaroslav HašekJaroslav Hašek - Jaroslav HašekJaroslav Hašek - Jaroslav HašekJaroslav Hašek - Jaroslav HašekJaroslav Hašek - Jaroslav Hašek
Další fotky
Jaroslav Hašek - Jaroslav HašekJaroslav Hašek - Jaroslav HašekJaroslav Hašek - Jaroslav HašekJaroslav Hašek - Jaroslav Hašek

Námořník a strach z žen

Když dospíval, poznal bývalého námořníka Němečka, který se nastěhoval do Lipové ulice, kde Haškovi bydleli. Jeho chování Haška poznamenalo. Hašek kvůli němu kradl peníze, Němeček ho učil pít, a dokonce před ním měl sex se svou partnerkou.

Malíř Josef Lada zesnul před 60 lety. Dnes patří mezi nejoblíbenější autory na tuzemských aukcích

Hašek později měl z žen strach. „Může být na světě něco horšího než takové lidské prase? Čerta starého jsem tomu rozuměl, nic jsem o těchhle věcech nevěděl, a přece jsem pocítil takový hnus a odpor, že mi to stačilo otrávit celý život. Také jsem se od těch dob ženských bál jako čert kříže.“

Český voják Švejk je světově proslulý. Kde všude najdete jeho sochy?

Přesto se dvakrát oženil a ani jednou nerozvedl

Poté, co se stal novinářem, se seznámil s českými anarchisty a stal se bohémem a tulákem. Spolu s mladším bratrem Bohuslavem pěšky provandroval celé Uhersko. V roce 1907 se zamiloval do novinářky Jarmily Mayerové, kterou si i přes odpor rodičů a další peripetie v roce 1910 vzal.

Asi rok po svatbě nakrátko skončil na psychiatrii, protože se snažil nafingovat svoji smrt (nebo se vážně pokusil o sebevraždu). Jeho žena se vrátila k rodičům. Měli spolu syna Richarda, kterého Hašek téměř neznal. Když odjel do Ruska, matka synkovi řekla, že otec zemřel.

Mekota z Arabely i trpaslík z Narnie. Jiří Krytinář by oslavil 71. narozeniny

Když v roce 1914 vypukla první světová válka, bydlel Hašek s malířem Josefem Ladou, autorem ilustrací Dobrého vojáka Švejka. Za války narukoval na frontu v Rusku. Během té doby publikoval různé časopisy.

V roce 1920 se podruhé žení, tentokrát s Alexandrou Grigorjevnou Lvovou, která pracovala jako dělnice v tiskárně. S první manželkou se ovšem nerozvedl. Předtím byl v Irkutsku zraněn při vražedném útoku a poté onemocněl tyfem. Zajímavé je, že nebyl ve své vlasti souzený za mnohoženství, protože se v té době neuznávaly mezinárodní smlouvy.

Předčasná smrt „zachránila“ v roce 1938 Karla Čapka před nacisty. Jeho manželka se zhroutila. Co se mu stalo?

Psal v hospodách a diktoval z postele

Po návratu v prosinci 1920 skončil v karanténě a v polovině prosince i s ženou přijel do Prahy. Měl tu organizovat komunistické hnutí, nicméně vlivem okolností se vrátil k bohémskému stylu života, byl pečený vařený v různých pražských hospodách a psal povídky. Spíše než skutečným bohémem šlo o Haškovu stylizaci. Většinu svých děl napsal právě v hospodách.

FOTO: Sochy Švejka v ČR

Sochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha ŠvejkaSochy Švejka v ČR - Socha Švejka

O několik měsíců později odjel do Lipnice nad Sázavou, kde začal psát Dobrého vojáka Švejka. Byl velmi obézní a vážně nemocný, proto své dílo časem diktoval ve své ložnici. Zemřel 3. ledna 1923, když mu bylo 39 let a svoje dílo nestihl dokončit. Dokončili ho za něj jiní.

Čtvrtý díl dopsal Karel Vaněk, pokračoval pátým a šestým dílem. V době normalizace vznikla knížka od Josefa Jaroslava Marka (Martina Petišky) s názvem Osudy dobrého vojáka Švejka po druhé světové válce.

FOTO: Sochy Švejka v zahraničí

Sochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha Švejka
Další fotky
Sochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha ŠvejkaSochy Švejka v zahraničí - Socha Švejka

 

Dnes, 10:27
V ulici Pod Juliskou se objevila před časem vyřazená tramvaj, která od devadesátých let sloužila...
Dnes, 08:01
Lidem z Petřin reálně hrozí, že přijdou o možnost pohodlně si nakoupit. Obchodní dům z konce...
Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.
Dnes, 07:01
Účel provozovny a výše nájmu budou hrát roli v tom, komu magistrát pronajme komerční prostory...
Včera, 15:32
Konkurz na novou ředitelku či ředitele Základní školy Fr. Plamínkové vypsala radnice sedmé městské části....
Včera, 15:01
Do roku 2022 bude hotova studie rozvoje ostrova Štvanice. Magistrát vyjde na přibližně 35 milionů...
Ilustrační foto.
Včera, 14:22
Problematickou zakázku na právní řeší čtvrtá městská část. Opozice kritizuje, že zakázka byla připravena účelově...
Včera, 12:18
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypsal v roce 2019 zakázku na 20 velkokapacitních autobusů....
Děti ze Základní školy Fr. Plamínkové budou mít nového ředitele či ředitelku.
Včera, 10:32
Odvolána byla z funkce ředitelky Základní školy FR. Plamínkové oblíbená ředitelka Jarmila Macečková. Proti rozhodnutí radnice...
Včera, 08:03
Ohroženou skupinou jsou ve společnosti senioři. Trpí osamělostí, trápí je obavy z budoucnosti, nemoci a strach...
27.1.2020
Prahou sedm „hýbe“ vyhlášené výběrové řízení na nového „šéfa“ Základní školy Fr. Plamínkové. Vedení radnice...
Reklama