Adam Zábranský (Piráti): Zdanění prázdných bytů nikdy nenavrhneme

První rozbuškou magistrátní koalice byly prázdné byty. Piráti si hráli s myšlenkou zjistit dle analýzy elektroměrů, kolik bytů je v Praze volných. Ty by třeba i zdanili. Koaliční TOP 09 to nazvala špehováním a komunistickým návrhem. Co se tvářilo jako ideový spor, zdá se být dnes spíš startem předvolební kampaně do evropských voleb. O pražské bytové politice hovořil Náš REGION s radním pro bydlení Adamem Zábranským (Piráti).

Čím to, že je spor už zažehnán?

My jsme analýzu chtěli proto, abychom věděli, jak velký to je problém. Nicméně jsme se v koalici shodli, že to problém je a že ho řešit chceme. Shodli jsme se, že budeme hledat řešení formou pozitivní motivace pro majitele bytů. Aby byty pronajímali. Takže kvůli tomu potřeba analýzy odpadá, protože účel, který měla mít, tak byl vlastně naplněn.

Dohady se vedly i o zdanění prázdných bytů, což měli mimochodem v programu komunisté. S variantou zdanění koketoval i primátor Hřib (Piráti) a koaliční partner Jan Čižinský (Praha Sobě) v tom stál za ním. Proč jste od toho ustoupili?

Ze strany Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) zaznělo, že v žádném případě nepřistoupí na možnost nějaké negativní motivace, tedy zdanění prázdných bytů. Jedinou cestou je pozitivní motivace. My v rámci koaličních mechanismů máme nastavené pravidlo, že závažná rozhodnutí, která se výrazně dotknou práv občanů, budeme dělat pouze při plné koaliční shodě (všichni tři partneři). Teď došlo k srandovní situaci, že aniž by to zdanění prázdných bytů někdo navrhl, tak závěrem je, že to nikdy naše koalice ani navrhovat nebude. Cesta pro to není právě kvůli tomu, že Spojené síly oznámily, že o tom není možné ani uvažovat, aniž víme rozsah problému.

Prázdné byty

Nedostupnost bydlení je ožehavým problémem. Poradí si s ním Piráti?

Pak to budí dojem, že nejsilnějším hráčem v Praze a koaličním partnerem jsou Spojené síly a jejich lídr. Jak řekne Jiří Pospíšil (TOP 09), tak to bude, a pokud ne, tak se koalice rozpadne.

Pan Pospíšil se nevyjadřoval k existujícímu návrhu. Zdanění prázdných bytů nikdo nenavrhl.

Ale existuje video, kde pan Hřib v rozhovoru s občany navrhoval zdanění prázdných bytů…  

Pan primátor říkal, že daň z nemovitostí je jeden ze způsobů, jak problém řešit. Nicméně my ctíme koaliční mechanismy. Nebudeme jako Piráti prosazovat partyzánsky něco, na čem se v koalici neshodneme. A nikdy to nebyl ani náš záměr.

Zdanění vám tedy neprojde, protože jste slabší článek koalice, když silnější Jiří Pospíšil drží piráty v kleštích. Jak tedy prázdné byty budete řešit, aby s tím „stínový primátor“ Pospíšil souhlasil?

My jsme nikdy neříkali, že daň z prázdných bytů je jediná cesta, jak řešit problematiku prázdných bytů. My dneska nevíme, jak rozsáhlý je ten problém. Nicméně víme, že existuje. Vzhledem ke krizi bydlení je nešťastné, že existují desítky tisíc prázdných bytů, které se nepronajímají. Cesta hledání pozitivní motivace je pro nás přijatelná. Bereme to jako posun dopředu. Mně nepřijde, že bychom byli v kleštích. My si v koaličních mechanismech stanovili, že rozhodnutí, která by měla zásadní dopad do práv a povinností občanů, vyžadují shodu všech tří koaličních stran. A zrovna daňové povinnosti do této kategorie spadají. My se shodneme v rámci koalice, že prázdné byty nejsou největší problém, tím je délka stavebních řízení, brownfieldy či městské byty.

Městské byty zrovna ovlivnit můžete. Těch je zhruba 2000 a velká část z nich není zrekonstruována a obydlena. Jak jste v tom pokročili? Jste u vlády přesně půl roku.

To je závažný problém, se kterým můžeme něco dělat a už děláme. Právě probíhá pasportizace, brzy bychom měli získat data od městských částí, kolik mají prázdných bytů, jaké jsou jejich požadavky na rekonstrukce, abychom je co nejrychleji mohli opravit.

Problémem je také délka stavebních řízení. O tom v koalici hovoříte od jejího zrodu. Jaký je v tomto posun?

Zvýšili jsme počet systematizovaných míst na magistrátním stavebním úřadě tak, aby tam bylo více zaměstnanců.

Daří se je shánět v době rekordně nízké nezaměstnanosti?

My to schválili v lednu a výběrová řízení byla vypsána nyní. Takže zatím nevím, kolik lidí se přihlásilo. Stejně tak rozšíříme počet míst na odboru památkové péče. Schválili jsme také projekt, jehož závěrem bude, jak dlouho trvají jednotlivá stavební a územní řízení na jednotlivých městských částech, abychom opravdu věděli, jestli problém pomalosti stavebních řízení mají všechny městské části, nebo to některé umějí lépe a rychleji, nebo jestli je problém na magistrátu v odvolacím řízení. A toto se teprve vyhodnocuje.

Jelikož jste zodpovědný za bytovou politiku v Praze, budete zodpovědný i za rozšiřování městského bytového fondu. Jste pro výstavbu v průmyslových areálech, nebo i na zelené louce?

Určitě je nejdůležitější využívat brownfieldy. Jinak například u zeleně či sportovišť je to třeba posuzovat individuálně. Je třeba zvážit, jestli je v dané lokalitě dostatek sportovišť, zeleně a občanské vybavenosti, a podle toho se rozhodovat. V obecné rovině je lepší stavět v širším centru města než na okraji, nebo dokonce za hranicemi hlavního města Prahy. Dneska tím, že se v Praze málo staví, tak se staví na území Středočeského kraje, kde ti lidé přespávají, ale žijí, pracují a chodí do školy v Praze.

Může být město v otázce bytové výstavby samo aktivní?

Město nemá ani pozemky, ani kapacity, ani peníze na to, aby samo zvládalo stavět několik tisíc bytů ročně. Obecnou dostupnost bydlení zlepšíme jenom tak, že zlepšíme prostředí pro soukromé developery, kteří byty staví. A to tím, že zrychlíme stavební řízení, odblokujeme brownfieldy. Byla by hloupost tvrdit, že město vlastní bytovou výstavbou může vyřešit krizi bydlení.

Takže developer je na koni a Praha tahá za slabší konec.

U nás je bohužel úplně jiná situace než ve Vídni, kde město s developery vyjednává dost tvrdě. Ale to je kvůli tomu, že Vídeň městské pozemky vlastní, zatímco v Praze jsou rozprodané. O čem my v Praze můžeme uvažovat, je, že ve chvíli, kdy developer bude chtít navýšit koeficient územního plánu, aby mohl udělat rozsáhlejší výstavbu, tak by se s ním na tom město domluvilo za to, že by developer část vystavěných bytů městu nakonec předal. To je třeba jedna z možností, která je teoreticky možná.

To byste v koalici prosadili?

To si myslím, že je prosaditelné, protože je to v podstatě win-win strategie. A je běžná v zahraničí. Pro developera je to výhra, protože bude moct postavit více bytů. Pro město to je výhra, protože získá byty, aniž by za ně platilo. Rozhodnutí o změně územního plánu je rozhodnutí, kde se ze vzduchu vyčaruje někdy i velmi vysoká hodnota. Bohužel dohoda mezi developerem a městem není v legislativě dobře zakotvena. Takže možnost, kdy město umožní developerovi vystavět víc bytů za to, že mu část z nich dá do městského bytového fondu, často funguje na dobrém slovu. Ve chvíli, kdy developer tu dohodu nenaplní, je od něj velmi složité to plnění dohody vymáhat.

Tip na výlet: Hrobka rodiny Righofferových v Kamenici

Dnes, 17:33
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
Dnes, 07:38
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
Včera, 18:51
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
Včera, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Včera, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Včera, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Včera, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Včera, 10:35
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
6.7.2020
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
6.7.2020
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
Reklama