Aktivisté okupují ministerstvo životního prostředí. Chtějí dřívější útlum těžby uhlí

Před budovou ministerstva životního prostředí budou až do jednání Uhelné komise, které se má uskutečnit ve čtvrtek 26. 11., aktivistky a aktivisté z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima. Od pondělí 16. listopadu, kdy okupace ministerstva začala, to bude celkem deset dnů. Útlum těžby uhlí se podle nich plánuje příliš pozdě.

„To, že Uhelná komise nehledá možnosti útlumu těžby a spalování uhlí v souladu s ochranou klimatu, je její absolutní selhání. Budeme tu mimo jiné proto, že chceme ministru Brabcovi i celé komisi připomenout, že to byla právě ochrana klimatu, kvůli které údajně vznikla,“ uvedl Petr Doubravský z hnutí Fridays For Future. S tím, že vznik Uhelné komise inicioval Richard Brabec právě v reakci na studentské stávky za klima. Aktivisté a aktivistky dodržují před budovou hygienická opatření, jsou rozděleni do skupinek, mají na sobě roušky, používají dezinfekci.

Vyhnout se nejhoršímu

„Abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické krize, která se v České republice projevuje extrémními projevy počasí jako jsou dlouhá sucha střídaná přívalovými dešti, tak se nejbohatší státy musí zbavit uhlí v následujících deseti letech. Dosavadní scénáře počítají s tím, že by se současné elektrárny začaly zavírat až kolem roku 2029. Přitom zavírání nejšpinavějších elektráren, jako jsou Počerady nebo Chvaletice, musí začít hned a pokračovat v nejbližších letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize. Rychlé zavírání elektráren navíc může pomoct vyčistit ovzduší, které v současnosti způsobuje nemoci a tisíce předčasných úmrtí ročně,“ uvádí tisková zpráva zaslaná Našemu REGIONu.

Studenti chystají další stávky za klima. Politici podle nich problém stále ignorují!

Ochránit zaměstnance

„Je nutné podotknout, že vládní Uhelná komise vznikla dosti netransparentním způsobem. I přes původní slib Richarda Brabce, že komise bude složená z odborníků a odbornic, je nakonec složena hlavně ze zástupců byznysu a dalších lobbistických skupin,” řekl Kryštof Říha z Univerzit za klima.

„Za následky uhelného průmyslu by neměli nést odpovědnost jeho zaměstnanci a zaměstnankyně. Naopak je třeba zabránit prudkému nárůstu nezaměstnanosti v uhelných regionech. Stát by měl místním rekvalifikaci poskytnout a v postižených oblastech investovat mimo jiné do rozvoje obnovitelných zdrojů, vzdělání a infrastruktury,“ podotkla Néa Zon z Extinction Rebellion.

Po uzávěrce textu vydali aktivisté prohlášení, v němž mimo jiné uvádějí: „Jednání vládní Uhelné komise se přesunulo. Komise se původně měla sejít 26. listopadu. Podle nových informací však zasedne až 4. prosince. Aktivisté a aktivistky z hnutí Fridays For Future, Univerzity za klima, Limity jsme my a Extention Rebellion, kteří od tohoto pondělí okupují prostor před ministerstvem životního prostředí zůstávají na místě. Na pondělí 30. listopadu svolávají k ministerstvu demonstraci. Demonstrace by měla začít v 15.30.“

Včera, 18:35
Krize na pražském trhu s byty se prohlubuje, ceny za posledních pět let vzrostly o...
Včera, 17:43
Zatímco „státní večerka“ se posunula z 21. na 23. hodinu, denní provoz MHD zůstává v...
Včera, 10:33
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Pražané nepřijdou o letošní vánoční oslavy, i když se vzhledem k pandemii covidu-19 ponesou v umírněnějším duchu....
28.11.2020
U železniční zastávky v pražských Běchovicích dnes ráno srazil rychlík přibližně 30letého muže. Mladík zraněním...
28.11.2020
Stovka mladých lidí, zejména cizinců, si ani přes vládní zákaz nenechala ujít nelegální party v...
28.11.2020
Pražský magistrát nechal v pátek večer rozsvítit vánoční strom na Staroměstském náměstí. Původně se měly...
27.11.2020
Děti ze školek v šesté městské části připravily seniorům a seniorkám z domovů a léčeben dlouhodobě nemocných...
27.11.2020
Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017...
Reklama