17℃
Dnes je 17. září , svátek má Naděžda

Znechucení lidé volají po cirkusech bez zvířat. “Jsou nám ukradení,” řekl ředitel Cirkusu Humberto

Další fotky

Drezúra zvířat v rámci cirkusových představení pobuřuje organizace na ochranu zvířat. Podle akvistů jsou podmínky pro zvířata nepřijatelné, včera proto v pražské Krči protestovali před Cirkusem Humberto. „Tihle aktivisté jsou nám ukradení,“ reagoval na to ředitel cirkusu. 

Reklama

V Praze na podzim pořádají vystoupení dva cirkusy, a to Cirkus Humberto a Národní cirkus Berousek. Asi 40 aktivistů se sešlo přímo před cirkusem, s sebou si přinesli billboardy s nápisy “Chci cirkusy bez zvířat” nebo “Také cítím bolest, také chci žít na svobodě”. Lidem vcházejícím do cirkusu rozdávali informační letáčky a na místě sbírali podpisy na Petici za zákaz chovu a využívání volně žijících zvířat v cirkusech ČR.

“Naším cílem bylo dát veřejně najevo, že v České republice mají lidé zájem o zákaz využívání zvířat v cirkusech, a to natolik, že jim stojí za to někam v zimě přijít a hodinu tam stát,” uvedla organizátorka akce Lucie Hemrová. Protestní akce vznikla rámci kampaně Cirkusy bez zvířat pod záštitou organizace Svoboda zvířat.

FOTO: Aktivisté protestovali před cirkusem

Aktivisté protestovali před cirkusem - 932Aktivisté protestovali před cirkusem - 937Aktivisté protestovali před cirkusem - 942Aktivisté protestovali před cirkusem - 935Aktivisté protestovali před cirkusem - image-80dddc21d21ca3a943f5678958fbd30953cfca9d4a18d77bcb873b1803f17a7f-V
Další fotky
Aktivisté protestovali před cirkusem - image-4Aktivisté protestovali před cirkusem - DSC00017_(2)Aktivisté protestovali před cirkusem - DSC_0997Aktivisté protestovali před cirkusem - 100_5664cbz2Aktivisté protestovali před cirkusem - 1

“Zvířata jsou v cirkusech držena a podléhají transportům, jsou vystavena velkému stresu. Je to pro ně nepřirozené. To může vést ke stereotypnímu chování, nebo může být zvíře apatické. Ale ne vždy je to hned poznat. Je těžké zvířeti vytvořit podmínky, které opravdu potřebuje,“ popsala Hemrová.

“Držení nedomestikovaných zvířat, zvláště velkých šelem, v úzkých prostorách kočovných vozů a v některých případech i zcela nevybíravé metody drezúry jsou vážným prohřeškem v adekvátním zacházení s těmito živočichy, označitelným bezesporu jako týrání. Z tohoto důvodu bych doporučil povolovat drezúru pouze u domestikantů jako jsou koně a psi, nikoli třeba u indických slonů a dalších volně žijících zvířat,” vyjádřil se přírodovědec Stanislav Komárek.

Prasátko místo psa. Váží 73 kilo. Jak se s ním žije v paneláku?

Hlavním argumentem ochránců zvířat je to, že jsou zvířata držena v zajetí lidem pro zábavu. “Zvíře není věc, ale živý tvor. Využívat zvířata pro zábavu je neetické, žijí ve stísněných podmínkách, které z podstaty cirkusu nelze zlepšit, podstupují nesmyslnou a někdy krutou drezúru,” píše se na webu Cirkusy bez zvířat.

V řadě zemí již byla zvířata v cirkusech zakázána, třeba v Itálii, Nizozemsku, Rakousku, Řecku, na Kypru, Maltě nebo v Chorvatsku. Cirkus bez zvířat se nazývá varieté.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat

“Aktivisti jsou nám ukradení,” uvedl pro Náš REGION ředitel Cirkusu Humberto Hynek Navrátil. Pro server iDNES.cz již dříve uvedl, že cirkus splňuje zákonem dané podmínky a zvířata v cirkusu se mají dobře a týraná rozhodně nejsou.

Reagovat začal cirkus také na Facebooku, kde v návaznosti na protest začal sdílet fotografie spokojených zvířat. Před měsícem sdílel fotografii s cedulí, která obsahuje informace o výcviku.

Majitel chová vakoveverky v pražském bytě. Je to náročné, ale jsou mazlivé, pochvaluje si

“Výcvik je pomocí metody zvané „pozitivní posilování“. Jednoduše řečeno, formou hry se zvíře vede k jeho přirozenosti, je odměněno chválou a jedlým dárkem např. v podobě kostky cukru. Bič není nástroj k bití zvířete, ale je to pomůcka trenéra – tzv. jeho prodloužená ruka. Tato metoda vyžaduje trpělivost, ale hlavně silné pouto, lásku a důvěru, které je vytvořeno mezi zvířetem a trenérem,” uvádí cirkus.

Anketa: Jaký máte názor na zvířata v cirkuse?

“Jsou týraná. Jsou to zvířata divoká, zavírat je do klece, převážet autama, cvičit je a dělat s nimi nějaké kousky, je pro ně extrémně nepřirozené. Čím dál víc států zvířata v cirkusech zakazuje,” říká Petr.

“Zvířata v cirkusu nemají v 21. století co dělat. Stačí se podívat na dokument ze zákulisí, jak to zvířata baví…,” myslí si Veronika.

“Pochybuju, že byli někdy podobní aktivisti v poslední době v zázemí cirkusu. Vědí houbelec, jak to tam probíhá, jen si připadají jako vznešení zachránci,” píše Kamil.

“Jestli se chce někdo podívat na exotická zvířata, může navštívit zoologickou zahradu. Myslím si, že zvířata v cirkusech nežijí v právě nejlepších podmínkách a samotná drezúra pro ně musí být utrpením. Nesouhlasím s tím, a proto bych svoje děti na cirkusové představení s cvičenými zvířaty rozhodně nebral,” myslí si Filip.

Před 1 hodinou
V termínu 18. až 23. září proběhne v prostoru rozvodné stanice ČEPS na Chodově a...
Včera, 18:33
Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve...
Včera, 16:36
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Včera, 16:36
Pivovar Staropramen vaří pivo na Smíchově už 150 let a tak letos oslaví Dny českého...
Včera, 14:18
V Praze 5 se rozpadla koalice Pirátů, ODS, ANO a SNOP 5. Koaliční spolupráci vypověděly...
Včera, 13:42
V Česku dnes začíná druhý ročník kampaně Pěšky do školy. Jejím prostřednictvím chtějí pořadatelé, organizace...
Včera, 12:11
Ministerstvo pro místní rozvoj dalo za pravdu Radě Prahy 12 a jejím občanům, když rozhodlo,...
Včera, 09:21
Léto je pomalu v tahu, ale nám to nevadí, protože na to u muziky zapomeneme....
Včera, 07:01
Na Letiště Václava Havla mají z Veleslavína na lince 119 místo klasických autobusů jezdit velkokapacitní...
15.9.2019
Pražská fotbalová Dukla bojuje ve druhé lize o návrat zpět mezi elitu. Po velkém množství...
15.9.2019
Projekt návratu tramvajových kolejí na Václavské náměstí připraví pro pražský dopravní podnik (DPP) za téměř...
Reklama