Albertov: Proč se tak jmenuje?

Albertov je ulice spojující ulice Na Slupi a Ke Karlovu v Praze 2. Je asi 550 metrů dlouhá, ale 200 metrů z toho tvoří schodiště směrem k ulici Ke Karlovu. Albertov je ale také název pro celou přilehlou univerzitní čtvrť, kde sídlí několik pedagogických a vědeckých institucí souvisejících s Univerzitou Karlovou, ČVUT a Všeobecnou fakultní nemocnicí. Nejdelším schodištěm na Albertově jsou Velké albertovské schody, které se skládají ze 116 jednotlivých schodů, nicméně Malé albertovské schody, které spojují ulice Studničkova a Apolinářská, mají dokonce 154 schodů.

FOTO: Albertov: Proč se tak jmenuje?

Albertov: Proč se tak jmenuje? - Děkanát PřF UK na AlbertověAlbertov: Proč se tak jmenuje? - Albert, Eduard [1841-1900]Albertov: Proč se tak jmenuje? - Žamberk, hřbitov a kaple svatého VojtěchaAlbertov: Proč se tak jmenuje? - Hrob Eduarda Alberta na Ústředním hřbitově ve VídniAlbertov: Proč se tak jmenuje? - Stereoskopický snímek pitvy provedené Dr. Albertem ve Wiener Kranken Anstalten
Další fotky
Albertov: Proč se tak jmenuje? - Odhalení busty profesora Eduarda Alberta na Albertově 17.11.2020

Ulice, čtvrť i schody jsou pojmenované po českém lékaři Eduardu Albertovi, který ale paradoxně nikdy jako lékař v Čechách, natož v Praze, nepracoval. Narodil se 20. ledna 1841 v Žamberku. Studoval gymnázium v Rychnově nad Kněžnou a potom na Vídeňské medicínsko-chirurgické akademii. Promoval v roce 1867 a hned nastoupil na vídeňskou kliniku, v roce 1873 byl jmenován řádným profesorem chirurgie a přednostou kliniky v Innsbrucku. Zanechal tam tak nezapomenutelnou stopu, že jeho tamní následovníci se dosud hrdě honosí přídomkem dvanáctý či ikstý přednosta „po Albertovi“. Chtěl nastoupit jako přednosta na chirurgii v Praze, ale neuspěl, a ucházel se proto o stejné místo ve Vídni, kde později dosáhl velkých úspěchů.

Na univerzitě ve Vídni, kde žil od roku 1881, se stal profesorem. Kromě toho vedl soukromou praxi, mezi jeho pacienty, kteří pocházeli z různých společenských vrstev a z mnoha zemí, patřil i císař František Josef I. Jeho čtyřdílná kniha o chirurgii se stala základní učebnicí mediků a byla přeložena do francouzštiny a ruštiny. Je mu připisováno několik prvenství v lékařství: první provedené odstranění štítné žlázy, první operace tenkého střeva, první odstranění ledviny.

Po kom se jmenují místa na Jedničce? Po umělcích i měšťanech

Výjimečné byly i jeho operace kloubů. Eduard Albert byl oblíbený nejen pro rozsáhlé vědomosti, ale rovněž díky svému vlídnému vystupování. Psal také básně, zajímal se o politiku. Byl donátorem českých studentů a umělců, podporoval výstavbu Národního divadla či vydání Dějin národu českého Františka Palackého. Svými styky s vysoce postavenými osobnostmi významně pomohl české politické reprezentaci. Byl poslancem říšského sněmu a byl zastáncem osamostatnění Čech. V roce 1890 byl zvolen členem České akademie věd a umění. Také jeho bratr František byl lékařem a spisovatelem, jedna sestra se stala spisovatelkou a druhá, herečka, založila v Žamberku muzeum.

Ke sklonku života se často vracel do rodného města, podporoval různé spolky a na hřbitově nechal postavit kapli svatého Vojtěcha. V roce 1889 koupil v Žamberku rozsáhlý pozemek a nechal si tady postavit vilu, v níž potom pořádal mnohá setkání s osobnostmi politického a kulturního života. K jeho přátelům patřil např. T. G. Masaryk, Alois Jirásek, František Ladislav Rieger, Jaroslav Vrchlický a další. Ve vile byl také nalezen mrtev 26. září 1900. Zemřel na mozkovou mrtvici, jeho zdravotní stav ale také negativně ovlivnilo dlouhodobé vystavení sublimátu, který se tehdy používal jako dezinfekční prostředek při operacích.

17. listopadu 2020 byla ve foyer budovy Fyziologického ústavu 1. Lékařské fakulty UK odhalena busta Eduarda Alberta od sochaře Jakuba Vlčka. Bronzová socha je v klasickém stylu. Albert třímá knihu s nápisem Ars medicina, tedy umění léčit. Autor sochy Jakub Vlček, který osobnost lékaře studoval, prohlásil, že nemohl uvěřit tomu, že toho jeden člověk mohl za svůj život tolik stihnout.

Dnes, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
Včera, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Včera, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Včera, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
19.4.2021
V oblasti Košíř a Motola scházejí místa v prvních třídách základních škol a některé základky...
Reklama